Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Przemoc i hejt wśród nastolatków? Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne wychodzi tym problemom naprzeciw!

W ostatnich tygodniach Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne we współpracy z Małgorzatą Kapuściak, przeprowadziło cykl spotkań dla uczniów klas drugich w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, a także w Zespole Szkół nr 1 w Dębnie. Projekt był realizowany jako zadanie publiczne z zakresu Ochrony i Promocji Zdrowia, współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Myśliborskiego.

„Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” to projekt, który miał pomóc nastolatkom zadbać o ich zdrowie psychiczne przekazując im wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym będą w stanie zadbać o swój dobrostan, rozwijać umiejętności, pracować nad rozpoznawaniem emocji oraz radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Bo EMOCJE są ważne i nie można ich bagatelizować – szczególnie te trudne.

Małgorzata Kapuściak, mentorka nastolatków (znana nam już jako Dziewczyna w trampkach), przeprowadziła młodych przez następujące tematy:
- jak wzmocnić samoocenę,
- jak odkryć stłumione emocje,
- jak kształtować odpowiednie przekonania i postawy życiowe,
- jak zwiększyć świadomość posiadanych kompetencji.

Ale to nie wszystko. Skupiła się też na tym, aby pokazać nastolatkom jak poradzić sobie z negatywnym wpływem społecznym – bez niszczenia siebie oraz bagatelizowania własnych potrzeb.

„Bycie SOBĄ to w dzisiejszym świecie największy sukces, jaki możemy osiągnąć. Niestety nastolatkowie nie doceniają tego, jaką wartość mają w sobie, co potrafią i jakimi są ludźmi. Przez ten projekt chcieliśmy pomóc im stworzyć POZYTYWNY OBRAZ SIEBIE, ale też przede wszystkim pokazać im sposoby, jak mogą pracować nad swoimi emocjami i lepiej je zrozumieć ” – powiedziała nam Dziewczyna w trampkach

Jakie efekty przyniósł ten projekt?

Ponad 80% nastolatków stwierdziła, że nie tylko podobały im się spotkania z Małgorzatą Kapuściak, ale też dzięki przekazanej wiedzy rozumieją już więcej. Podkreślili, że takich spotkań powinno być o wiele więcej.

Dodali też, że teraz już bardziej doceniają siebie, ich samoocena wzrosła, lepiej rozumieją swoje potrzeby i wiedzą, jak panować nad emocjami a także jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Dyrekcja Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych potwierdziła, że projekt „Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” był odpowiedzią na obecne problemy i potrzeby młodzieży.

Pedagodzy obecni na spotkaniach, bardzo pozytywnie ocenili realizację zajęć przez Dziewczynę w trampkach. Docenili jej merytoryczne przygotowania do „trudnych tematów”, ale i ogromne zaangażowanie i osobistą refleksję.

Czy będzie ciąg dalszy?

„Ja ze swojej strony bardzo dziękuję p. Lidii Kulczyciej – Perske oraz Agnieszce Kowalskiej za zaufania i współpracę. Duże ukłony w kierunku Powiatu Myśliborskiego, który współfinansował ten projekt. Dziękuję też dyrekcji Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, szczególnie p. Monice Jagiełło – Triff za otwartość i gotowość do działania.

Wierzę, że zrealizowany przez nas projekt, to dopiero początek. Te kilka godzin spędzone z nastolatkami to stanowczo za mało, aby ich problemy zniknęły. Ale zostawiłam ich z pomocami edukacyjnymi oraz na chwilę obecną wspieram ich w przestrzeni online.

Tyle na ten moment mogliśmy zrobić, aby pokazać im że HEJT I SAMOOKALECZENIA to nie jest rozwiązanie. Że można inaczej... ” – dodała Małgorzata Kapuściak.

My także mamy nadzieję, że jeszcze usłyszymy o działaniach Dziewczyny w trampkach. Młodzi zasługują na lepsze życie, ale bez wsparcia dorosłych nic się nie zmieni…

„ Ja, jak i Agnieszka Kowalska cieszymy się z kolejnego, wartościowego doświadczenia. „Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” to odpowiedź na to, czego dzisiaj młodzi najbardziej potrzebują. Bo kiedy pomożemy im zmierzyć się z trudnymi myślami a następnie z emocjami – unikniemy wielu zagrożeń oraz tragedii. Z Dziewczyną w trampkach działamy już od lat. To, co niewątpliwie nas łączy to ogromna pasja i chęć pomocy nastolatkom. Bo oni zasługują na to – przede wszystkim na szansę, by bardziej mogli docenić siebie. A to zaprocentuje w tym, że będą lepszymi ludźmi dla innych”– podsumowała Lidia Kulczycka – Perske.

Dlatego DOROŚLI, bądźmy przy nastolatkach. Słuchajmy ich, obserwujmy, stawiajmy granice i dajmy im też trochę wolność, by mogli uczyć się na swoich błędach. Tylko tak będą w stanie zbudować swoje poczucie wartości i znaleźć własną drogę.

[materiał nadesłany]

10-11-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

POSZUKUJEMY PRACOWNIKA -wymagany wiek ...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy uważasz Kino Panorama za atrakcyjne miejsce do oglądania filmów?

NIE
TAK
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...