Reklama [A] - Inter Com Łukasz Wrona
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [A2] - Profesjonalny salon makijażu permanentnego
Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [J] GBS Bank
To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa.

"To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa”. Samorządowy Sztab Kryzysowy o katastrofie ekologicznej na Odrze.

– Śmiercionośna fala płynie Odrą. To sytuacja bez precedensu. Kłamstwem i propagandą rząd nie zastąpi realnych działań. To kompletna bezczynność służb, które powinny stać na straży czystego środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców. Znów samorządy i wolontariusze przejmują obowiązki państwa, by chronić rzekę i ludzi – tak Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz rozpoczął posiedzenie Samorządowego Sztabu Kryzysowego, który obradował dziś rano (13.08.2022 r.) w Szczecinie. Spotkanie prowadził inicjator powołania zespołu, premier Donald Tusk. Członkowie sztabu domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, informacji i środków na walkę z kataklizmem.

Samorządowcy mówili jednym głosem: jak w obliczu pandemii, tak w przypadku tej kolosalnej klęski ekologicznej mieszkańcy zostali zostawieni bez informacji i pomocy ze strony służb państwowych, powołanych do tego, by ich chronić. Samorządowy Sztab Kryzysowy powstał, by dzielić się doświadczeniami, wspierać się i współpracować w zakresie walki ze skutkami skażenia Odry. A te – zdaniem świadków dramatu, który rozgrywa się na ternach nadodrzańskich – będą katastrofalne.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w sobotni ranek, obok premiera Donalda Tuska i marszałka Olgierda Geblewicza udział wzięli m. in.: Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Posłowie na Sejm RP: Jan Grabiec, Monika Wielichowska, Bartłomiej Sienkiewicz, samorządowcy z nadodrzańskich gmin oraz aktywiści z NGO-sów, działających na rzecz swoich środowisk lokalnych.

– W województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie nad Odrą nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dramatyczna jest obecna sytuacja. Bezczynność i bezradność władz centralnych jest porażająca. Kryzys trwa od 18 dni. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, gdzie w tym czasie podziali się ludzie odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe: prezydent, premier, prezes Kaczyński? Nie odbyło się ani jedno posiedzenie rządu poświęcone Odrze. Apeluję o powrót z wakacji. Odra jest rzeką graniczną. Mamy do czynienia z problemem o wymiarze międzynarodowym – mówił Donald Tusk.

Samorządowcy podkreślali, że instytucje odpowiedzialne za Odrę bagatelizowały wszelkie sygnały o śniętych rybach, które pojawiały się już na przełomie lipca i sierpnia.

– Zgłaszaliśmy na początku sierpnia, że mamy do czynienia z sytuacją ekstremalną. Z rzeki zbierano tony martwych ryb. To jest klęska ekologiczna dla całego ekosystemu – mówiła lubuska marszałek Elżbieta Polak, która zrelacjonowała także swoją nieoficjalną rozmowę z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa. Wynika z niej, że znane są wyniki badań wody w Odrze. – Usłyszałam, że stężenie rtęci jest tak wysokie, że brak skali – mówiła Elżbieta Polak.

Dlatego samorządy województw Lubuskiego i Zachodniopomorskiego błyskawicznie uruchomiły rezerwy budżetowe, by zakupić sprzęt ochrony osobistej dla wędkarzy, strażaków i wolontariuszy, którzy zbierają padłe zwierzęta z rzeki.

– Boimy się, że w wyniku tego ekologicznego kataklizmu znikną unikatowe miejsca, które tak chroniliśmy. Tyle wysiłku, tyle milionów euro ze środków unijnych włożyliśmy w rozwój i zagospodarowanie tych terenów, a teraz patrzymy z przerażeniem, jak zanika życie, jak giną ryby, ptaki, zwierzęta. Co mamy powiedzieć ludziom, którzy żyją z Odry, którzy mają tu pola uprawne, sady, hodowle? Rząd wiedząc, co się dzieje, naraził ludzi na utratę zdrowia, dorobku, mam nadzieję, że nie życia – mówiła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła mówił, że pierwsze sygnały o zatruciu pojawiły się już w połowie lipca.

– Nikt z Wód Polskich ani WIOŚ na to nie zareagował. To konsekwencja rozpisania kompetencji na papierze. Tak się stało w 2018 roku, gdy odebrano samorządom województw zarządy melioracji, tworząc sztuczny państwowy byt w postaci Wód Polskich. Odsunięci zostaliśmy od tworzenia planów środowiskowych. Trzeba wzmocnić monitoring wszystkich firm, które prowadzą działalność nad każdą polską rzeką – stwierdził opolski marszałek.

Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, przedstawił dramatyczną relację ze swojej miejscowości.

– Takiej katastrofy jeszcze nie było. 5 ton martwych ryb zebranych z odcinka ok. 6 kilometrów! Około 6 sierpnia straż rybacka dostała nieoficjalny sygnał, że coś może się dziać. Dwa dni później martwe ryby pływały w rzece. 10 sierpnia WIOŚ wydał komunikat, że martwe ryby są poza naszym województwem, gdy my już widzieliśmy, co się dzieje! Poniżej, w zakolach Odry, na terenie poligonu zbierają się setki rozkładających się ryb. To jest realne zagrożenie dla ludzi. Dopiero 12 sierpnia pojawiło się wojsko i straż pożarna, a spotkanie wojewody z samorządowcami rozpoczęło się od reprymendy dla jednego ze starostów za przekazywanie informacji ze strony niemieckiej, że w wodzie wykryto rtęć – relacjonował Marek Cebula. – Apeluję o uruchomienie instytucji unijnych, by przeprowadziły niezależne badania, które pokażą, co truje Odrę.

W obliczu tych wydarzeń widać również konieczność wzmocnienia ochrony zdrowia pod kątem szybkiej ścieżki diagnostycznej i leczenia toksykologicznego.

– Wędkarze, którzy byli na pierwszej linii, mieli kontakt z trucizną. Są poszkodowani – mówił Donald Tusk. – Konieczne będą także odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy utracili możliwość prowadzenia działalności.

Ryszard Mićko, dyrektor Zachodniopomorskich Parków Krajobrazowych mówił o ryzyku utracenia unikatowego w skali Europy i świata Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry.

Ryszard Matecki ze Stowarzyszenia Dolna Odra opowiadał o doświadczeniach mieszkańców Zatoni.

– My żyjemy pośród zdychających stworzeń! To my wieszaliśmy nad rzeka kartki, by nie wchodzić do wody. To my widzimy, jak bociany wyprowadzają teraz młode na żer przed odlotem, jak korzystają z zatrutej „stołówki”. One też zginą. To, jak nas potraktował rząd, jest brakiem szacunku dla ludzi. My nie wiemy, co nas czeka, co nam zagraża – mówił.

Wtórowała mu wice starościna gryfińska, Ewa Dudar.

– Ja chcę, mam obowiązek, by ostrzec mieszkańców, ale nie mam wiedzy, co się dzieje – przyznała.

Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy, zwrócił uwagę, że Stepniczanie żyją z Odry. To – jak zaznaczył – zawodowi rybacy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, a 96% terenów gminy, to obszar Natury 2000.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz tak podsumował sytuację.

– Na dramatyczną katastrofę ekologiczną nałożyła się katastrofa informacyjna. A informacja, to podstawa zarządzania kryzysem. To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa.

Źródło: WZP

13-08-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Sam zaczął rozkład a teraz chce na bohatera wyjść... Rozgrywają nas równo. Niby się dzielą a w AWS było po i PiS... Dlaczego? Bo AWS rozpieprzylo wszystko co tylko się dało a potem niby się pokłócili zwalajac winę jeden na drugiego... Teraz trzymają się tej strategii przeciwwagi i naiwności polaczków dzięki której przez lata jeszcze będą w sejmie a potem wyjadą jak nie zostanie kamień na Kamieniu
  • Lutek,
    jeszcze więcej tvp info oglądaj. jeszcze więcej.
  • Niedawno w Warszawie wylaliście morze gów..na do Wisły i było dobrze? A teraz cysterny z niemiec wylewają jakiś szajs do Odry i winny jest rząd? POwskie bydlaki i kłamcy. Pisiaki powinny dobrać wam się wreszcie do du..py.
  • rząd na wakacjach...
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] GBS Bank
Reklama [D]
Reklama [D] - Manufaktura KOKULU
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Sprzedam działkę 400 m2 na ROD NOWY (Moc...
Dzień dobry. Poszukuję do wynajęcia mies...
Suzuki SX4-2008r. 1,6D.Tel.783156903
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy na Rynku Miejskim powinna powstać kurtyna wodna?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G1] - MRS English
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G8]
Reklama [G12] - JS-TŁUMACZENIA.PL

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...