Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
O Mistrzostwach Polski Kobiet w Klasie Omega raz jeszcze.

W dniach 16-17.09.2023 r. odbyły się na Jeziorze Barlineckim PIERWSZE MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET w klasie Omega Standard.

News will be here

Pomysłodawcą i fundatorem głównej nagrody była firma szkutnicza P.H.U. JĘDREK, która wspólnie z Klubem Żeglarskim SZTORM Barlinek zorganizowała zawody. Dla naszego Klubu było to niezwykle ważne wydarzenie pod każdym względem. Rok temu z żeglarskiej pasji zrodził się pomysł.Chcieliśmy pokazać piękno żeglarstwa, naszego miasta i jeziora oraz zachęcić Panie do tego urokliwego aczkolwiek wymagającego sportu. Udało się zgromadzić wokół naszej inicjatywy organizacje i ludzi dobrej woli. Zatem stało się.

Pierwsze zawodniczki przyjechały już w czwartek. Piątek był dniem pomiarowym- od godziny 14:00 zaczęto komisyjnie ważyć łodzie i sprawdzać sprzęt pod kątem zgodności z regulaminem. W sobotę rano odbyło się uroczyste otwarcie regat z udziałem zaproszonych gości i przedstawicieli sponsorów. Około godziny 11 sędziowie dali sygnał do pierwszego startu. W regatach pod czujnym okiem 5 sędziów wzięło udział 14 załóg z całego kraju, w tym 3 z Barlinka.

Warunki pogodowe tego dnia były wyśmienite do ścigania. Słońce, wiatr a w niektórych biegach nawet mocniejsze podmuchy. Jedna załoga zaliczyła wywrotkę, ale na szczęście żadnej zawodniczce nic się nie stało. Rywalizacja między Paniami była zaciekła. Zmagania żeglarek można było oglądać z wody oraz wieży widokowej na plaży. W sumie odbyło się 7 wyścigów, zawodniczki były wyczerpane i zaskoczone pływaniem po Jeziorze Barlineckim. Mówiły, że najgorsze były odkręcenia wiatru, ponieważ ten zmieniał się niespodziewanie. Wynika to z geograficznego położenia naszego jeziora. Barlineccy żeglarze to wiedzą, jednak dla przybyłych zawodniczek nasz akwen okazał się prawdziwym wyzwaniem.

Wieczorem przyszedł czas na biesiadowanie przy szantach granych i śpiewanych przez Grzegorza Tyszkiewicza. Niedziela miała być kolejnym dniem ścigania, niestety z powodu słabego wiatru, sędziowie podjęli decyzję o zamknięciu regat i podliczeniu punktów. Nadszedł moment, na który każda uczestniczka czekała z niecierpliwością -wyłoniono zwycięskie załogi. W związku z tym, że były to zawody w których główną rolę odgrywały Panie - Panowie zabrali się do pracy.

Burmistrz Dariusz Zieliński i sponsor głównej nagrody Tomasz Szynkiewicz gratulowali Paniom wręczając im medale i puchary ufundowane przez pana Piotra Stanisławskiego. Uroczystej oprawy tym niecodziennym zawodom nadały czerwone róże wręczane przez panów z Klubu Żeglarskiego SZTORM. Mistrzostwo Polski Kobiet w klasie Omega Standard i nagrodę główną - kadłub łodzi klasy Omega zdobyły: Anna Januszewska, Natalia Lis, Zuzanna Zioło - POL 485 z Yacht Club Rewa. Drugie miejsce i komplet żagli Vector Sails: Katarzyna Szwankowska, Ewelina Łapińska, Oliwia Korszun - na łodzi POL 235.

Trzecie miejsce i także komplet żagli Narval: Aneta Gajewska, Anna Pełka, Joanna Cebo - POL 554 z Yacht Klub Polski Warszawa. Spośród wszystkich załóg rozlosowano dodatkowe nagrody: pobyt w Szczyrku z osobami towarzyszącymi ufundowany przez Pensjonat GRONIK, który trafił do ekipy z Klubu Żeglarskiego Silesia: Daria Gronostaj, Julia Jurkowska oraz Alicja Mrzyk. Okulary przeciwsłoneczne podarowane przez firmę Optyline z Barlinka trafiły do dziewczyn z Klubu Żeglarskiego Neptun Wągrowiec: Zuzanna Owecka, Agnieszka Koprowska i Monika Krawczyk. Na koniec odbyło się jeszcze jedno losowanie - złotej zawieszki, którą ufundowała Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Barlinek.

Tym razem nagrodę otrzymała nasza sztormowa juniorka Nadia Sławińska.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że obie załogi juniorek Sztormu -Natalia Metryka, Agata Popek, Nadia Sławińska, Iga Szynkiewicz, Karina Kiełbasa, Tamara Wojtysiak- dzielnie walczyły z zawodniczkami bardziej doświadczonymi od siebie. To był dla nich pierwszy tak poważny start w zawodach o tak wysokiej randze. Dlatego tym bardziej gratulujemy odwagi dziewczynom.

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, tak więc i to piękne żeglarskie święto dobiegło końca. Zwyciężczynie odebrały nagrody i tradycyjnie zostały wrzucone do wody. Opuszczono banderę. Nadszedł czas pożegnań i szczęśliwych powrotów do domu. Mamy nadzieję, iż PIERWSZE MISTRZOSTWA KOBIET w klasie Omega Standard w Barlinku nie będą ostatnimi.

Te regaty udowodniły nam, że takie wydarzenia są potrzebne, że brakuje takich zawodów w Polsce. Zamiast starego hasła - „kobiety na traktory” w tych dniach kobiety chwyciły stery i świetnie im to wyszło. „Młode żeglarskie wilczki” próbowały walczyć z topową czołówką w kobiecym żeglarstwie, a te najlepsze zawodniczki pokazały jak wygląda prawdziwe pływanie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodniczkom, ich rodzinom i przyjaciołom za przybycie, ogrom ciepłych słów i pozytywną atmosferę, którą wspólnie stworzyliśmy. Dziękujemy również członkom oraz przyjaciołom Klubu Żeglarskiego SZTORM za pomoc w przygotowaniach: Jakubowi, Amelce, Agacie, Sebastianowi, Natalii, Zosi, Mariuszowi i Justynie, Leszkowi, Jurkowi, Włodkowi, Stasiowi, Jackowi N. , Jackowi K., Jarkowi, Krzysztofowi, Magdzie, Kubie, Tomkowi M., Bożenie M, Bożenie Sz., Monice i Beacie. Szczególne podziękowania dla naszego najstarszego Klubowicza Jurgena oraz Jurka Wawrzyniaka. Dziękujemy, że byliście z nami.

Tak podniosłe zawody żeglarskie nie mogłyby odbyć się bez pomocy ludzi dobrej woli, czyli sponsorów. Dziękujemy serdecznie za wsparcie organizacjom, firmom i osobom prywatnym: Gmina Barlinek, Starostwo Powiatowe Myślibórz, Polskie Terminale S.A., Enea Oświetlenie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Barlinek, Reja – producent komponentów łodzi, Vector Sails – dystrybutor materiałów do żagli, Narwal Sails - żaglownia, Pensjonat Gronik w Szczyrku, Anako Consulting, „Bar pod papugami”, Zakład optyczny Optyline, GS Samopomoc Chłopska Barlinek, WOPR Barlinek, OSP Barlinek, OSP Mostkowo, Piotr Stanisławski, Piotr Kołosowski Sołtys Moczkowo, Jarek Bednarek, „Stołówka U Agi”, Ośrodek Wczasowy PUM Barlinek.

Dziękujemy patronom medialnym: Telewizja Polska S.A. Oddział Szczecin, Radio Szczecin, ebarlinek.pl, Mamedia.pl, Studio Fotograficzne Andrzej Ligenza.

Słowo się rzekło-widzimy się za rok.

Relacja: KŻ SZTORM
Zdjęcia: Andrzej Ligenza

28-09-2023 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]
ECOVIA

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Oddam meblościankę ,znajduje się na 4 pi...
Doradca Klienta w Zespole Doradców Biz...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...