Koalicja Samorządowa OK Samorząd.
MK KOSMETOLOG
II Międzynarodowy Turniej Szachowy pamięci dr Emanuela LASKERA.

W dniu 07.09.2019 w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku przy ulicy Leśnej nr 1 odbył się II Międzynarodowy Turniej Szachowy im. dr EMANUELA LASKERA.

Turniej ten został zorganizowany przez Burmistrza Barlinka Pana Dariusza Zielińskiego, Barlinecki Ośrodek Kultury, Klub szachowy LASKER Barlinek. Ponadto współorganizatorem tego turnieju był Pan Hans Jurgen Hochgraefe z Niemieckiej Federacji Szachowej. Na starcie zawodów stanęło 68 zawodników w tym 25 zawodników z Niemiec.

O godzinie 10.00 wszystkich zawodników oraz przybyłych gości przywitał Krzysztof Wolski – dyrektor turnieju. Następnie głos zabrał Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński , który życzył zawodnikom samych wygranych. Pan Hans Jurgen Hochgraefe omówił fakt zorganizowania tego turnieju i podziękował organizatorom za przygotowanie turnieju szachowego. Po tym wystąpieniu głos zabrał Pan Thomas Weischede – prezesa Stowarzyszenia im Emanuela LASKERA w Berlinie. Podczas swojego przemówienia wręczył Burmistrzowi Barlinka Panu Dariuszowi Zielińskiemu dyplom - "honorowe członkostwo za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury gry szachowej przyznajemy miastu Barlinek zaszczytne członkostwo Stowarzyszeniu Emanuela LASKERA”. Po tej ceremonii głos zabrał Pan Tomasz Lissowski dyrektor działu Historycznego Polskiego Związku Szachowego, który odczytał list od Prezesa Polskiego Związku Szachowego Pana Radosława Jedynaka skierowany do Prezesa Klubu Szachowego Krzysztofa Wolskiego. Wymieniony wręczył Panu Krzysztofowi Wolskiemu znaczek - „ przyjaciel szachów ‘’ wraz z dyplomem.

Na scenie wystąpił Antoni Płaczek , który zaśpiewał dwie piosenki na rozluźnienie atmosfery. Po części oficjalnej głos zabrał sędzia międzynarodowy Pan Kajetan Przysiecki , który przedstawił regulamin zawodów. Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry P-15 (15 minut dla zawodnika), system kojarzenia szwajcarski , zegary elektroniczne, w grze obowiązują przepisy Polskiego Kodeksu Szachowego. Wszyscy zawodnicy grali w jednym turnieju a punktacja była dzielona na dwie kategorie tj. seniorów i juniorów do lat 18 . Sędzia dokonał sprawdzenia ustawienia zegarów i sporządził pierwsze kojarzenie. Rozpoczęła się prawdziwa walka na szachownicach. Po czwartej rundzie została ogłoszona przerwa obiadowa. Wszyscy zawodnicy i ich rodziny udali się na smaczny obiad.

Po przerwie obiadowej wznowiono turniej. Zawody przebiegały bardzo sprawnie . Nie było sytuacji nie zrozumiałych i konfliktowych. Wszyscy zawodnicy , działacze stanęli na wysokości zadania. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców.

W kategorii seniorów zwyciężył:
Aleksander Czerwoński Klub Szachowy Stilon Gorzów Wlkp., który zdobył 7,5 punktu. Drugie miejsce zajął Jan Przewoźnik Klub Szachowy Stilon Gorzów Wlkp. , który uzyskał 7,5 punktu. W tym przypadku Pan Jan miał gorszy Bucholtz ( jest to dodatkowa punktacja). Trzecie miejsce zajął Thomas Weischede reprezentujący klub z Berlina ELG.

W kategorii juniorów wygrał reprezentant z Niemiec Maximilian Paul Maetzkow z SC Kreuzberg uzyskał 6,5 punktu. Drugie miejsce zajął WOITHE, Daniel z klubu SV Briesen – 5,5 punktu. Trzecie miejsce zajął MATTHES Aaron z klubu SC Oranienburg. Pierwsze trzy miejsca zajęli reprezentanci Niemiec.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Stanisław Jabłoński lat 94. Najmłodszy zawodnik turnieju ISAICHYKOV, Oleksander z klubu SC Kreuzberg lat 8
Najlepsza zawodniczka turnieju - GROSSE-HONEBRINK, Brigitte reprezentująca SC Kreuzberg.
Najlepszy zawodnik z Barlinka – Adam Górecki LASKER Barlinek.
Najlepszy zawodnik Niemiecki nie nagrodzony - HEINSOHN Michael z klubu Preunzen Frankfurt (Oder).
Wyróżnieni zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody pieniężne, nagrody rzeczowe tj. statuetki skoczka wykonane w pracowni ceramiki unikatowej w BOK, kasety DVD z programami szachowymi, gadżety i upominki. Podczas trwania turnieju czynny był obficie zaopatrzony bufet kawowy ze słodyczami. Po zakończeniu turnieju wszyscy jednym głosem zapowiedzieli swój udział w III Międzynarodowym Turnieju Szachowym pamięci dr EMANUELA LASKERA w roku 2020. Zawody przebiegły sprawnie i w miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok.

Opracował: Krzysztof Wolski