Koalicja Samorządowa OK Samorząd.
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Podróż. Cel czy środek do celu?

Kim dziś jesteśmy? Podróżnikami jakich znała starożytność, podobnymi Herodotowi, czy bliższy jest nam Homer?

Przemieszczamy się by poznawać i dokumentować zastaną rzeczywistość? Czy przyglądamy się tylko, aż z zachwytem, nie depcząc świeżego mchu? Dlaczego podróżujemy, jaka siła wciąż nas gna i nie pozwala spocząć? Czy mamy cel i czy o niego nam chodzi? Czy jest on praktyczny, czy niczemu praktycznemu nie służy? Czy dla każdego będzie znaczył to samo?

Dlaczego podróż towarzyszy nam każdego dnia. Podróżujemy, pielgrzymujemy, wędrujemy, tułamy się, stajemy turystami, pątnikami. Czyśmy nomadami w poszukiwaniu nowych miejsc do życia, zmieniającymi je kiedy musimy bądź chcemy? Czy mentalnymi emigrantami chcącymi choć na chwilę odejść od codzienności?

Podróżujemy realnie, w marzeniach, snach. Służbowo, z konieczności życiowej, z ciekawości, pasji poznawania, chęci niesienia pomocy. Bez pomysłu, z dobrze opracowanym planem. Nastawieni na wiele, nieoczekujący niczego. Roszczeniowi, przyjmujący co przyniesie los. Rozważnie, odpowiedzialnie czy z mniejszą lub większą dozą szaleństwa. Każdy na swój sposób, a jednak podobnie.

To droga jest najważniejsza, nie cel. Droga, uczy, doświadcza, wyzwala emocje, smaga ciało i umysł. Każdy musi swoją przejść sam. Zdarzy się i ktoś, kto będzie nam towarzyszył, ale niczego za nas nie zrobi. Sami przechodzimy podróż zwaną Życiem.

Z codziennych i niecodziennych peregrynacji, podczas których odbywają się katharsis- swoiste oczyszczenie, potyczki z bagażem przyzwyczajeń, stereotypów, różnic kulturowych, barier językowych oraz takich, w których wszystko idzie gładko relację zdadzą tegoroczni Goście festiwalowi.

Agnieszka Aggna Bielecka opowie o drodze w Himalaje, smaku porażki oraz lekcjach, które z porażek można wyciągnąć. O wpływie kierownictwa, zespołu oraz czynników zupełnie przypadkowych na sukces lub porażkę wyprawy.

O Danielu i Karolinie Figiel słyszał niejeden miłośnik zwierząt, ale o ich “Veterinary Expedition – Kyrgyzstan 2018” czyli grupie, która postanowiła wykorzystać swój urlop i umiejętności by zrobić coś “dla dobra świata”- nie wszyscy. Snuć będą narrację o połączeniu wyjazdu wakacyjnego z wolontariatem. O współpracy pomiędzy niewielką przychodnią weterynaryjną w Barlinku, a Izbą Lekarsko-Weterynaryjną i Ministrem Rolnictwa w dalekim Kirgistanie.

Grzegorz Smolnik bajał będzie o spływie Płonią, regionalnym kanioningu przygody zróżnicowanej. Natura granic nie uznaje a fakt ten doskonale odzwierciedla Grzegorzowy spływ Płonią, o którym nam opowie. Znany z programów popularno - naukowych emitowanych w radio i telewizji Karol Wójcicki zada mnóstwo pytań: Czy w środku dnia może nastąpić noc? Czy najciemniejszą noc może rozświetlić blask tysięcy kolorowych świateł? Może! Opowieść snuta przez Karola potraktuje o podróżach w poszukiwaniu najbardziej niesamowitych zjawiskach astronomicznych: całkowitego zaćmienia Słońca i zórz polarnych. Zobrazuje ciemność dnia i światła nocy. Zaś Mateusz Waligóra powie, o wspólnej z żoną Agnieszką, rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce, w którym czują się najlepiej. A gdy na scenę wjedzie Michał Woroch członek dwuosobowego teamu na wózkach, to z pewnością Wheelchairtrip. Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia, o której opowie Michał.

Cykliści są wśród nas i do nich, ale również tych, którzy dopiero poczują moc roweru Wanda Nowotarska & Wojciech Grela spróbują dotrzeć ze swą opowieścią jak to codziennie odkrywają co i gdzie, rowerowego, dzieje się na Pomorzu Zachodnim. Pokażą nam gdzie znaleźć, "pachnące" nowiutkim asfaltem odcinki dróg rowerowych. Z entuzjazmem opowiedzą, w których miejscach województwa zachodniopomorskiego w 2019 roku zostanie wbita łopata koparki. Opowieść o tym, że przygoda czeka za rogiem. Podróżnicy są wśród nas- hasło festiwalowe nabierze realnego kształtu, gdy mikrofon do ręki weźmie Grzegorz Przybylski by przybliżyć zachodniopomorskie arboreta- cudowne ogrody. Podczas różnorodnych rozmów Grześ zawsze stara się „przemycić” wątki przyrodnicze, zwracając uwagę rozmówcy na mijane właśnie drzewo. Czy wiesz jakie drzewo rośnie w twoim ogrodzie, za płotem, w drodze do pracy i na trasie spaceru? On zauważy, albo wypatrzy każdy ciekawy obiekt przyrodniczy zarówno w zatłoczonym mieście, na spokojnej wsi, czy w naturalnym krajobrazie, nie tylko w naszym kraju. Jest znawcą ogrodów botanicznych naszego województwa i o ich lokalizacji, zawartości, bogactwie z pasją nam opowie. Hej, wielobarwna przygodo!

Dzięki Robbowi Maciągowi spojrzymy w uśmiechnięte oczy Syrii. Bo od dwóch lat, każdy wie gdzie leży Syria i co się tam dzieje. Kto jednak wie, kim są Ci najbardziej gościnni ludzie na Świecie? Jak wyglądał ich kraj zanim wybuchła w nim wojna? Robb opowie co wyczytał z oczu Syryjczyków, jaką tajemnicę pustynnego życia noszą w swych sercach, opisze smak parzonej z pietyzmem herbaty. Rusz z Nim w tę podróż! A Tomasz Duda, długo by o nim pisać, taka to barwna sylwetka. Z pewnością krótko powie Wam o sobie sam przy okazji pytań, które zada z festiwalowej sceny: Czy zdajemy sobie sprawę z tego co posiadamy? Co łączy nasze Pomorze ze staronordyckimi sagami i świętym królem z Nidaros? Jakie miejsca, postacie czy też obiekty rozsławiły region niemal w całej Europie? Na te i wiele innych niecodziennych pytań Tomek postara się odpowiedzieć podczas swojej gawędy o tematycznych szlakach kulturowych Pomorza Zachodniego. A mówić potrafi, oj jak potrafi! Zjawi się z daleka, specjalnie na naszym Festiwalu, także Sebastian Placzek. Odjedziemy z Sebą lokalbusem w kierunku Iranu, gorącego i ujmującego jak jego mieszkańcy. W kierunku świata Islamu, wielkiej religii, kultury i niepowtarzalnej muzyki. Przeżyjemy z Nim także niepowtarzalną przygodę, wśród kolorowej społeczności Bangladeszu, gdzie, jeśli się zjawić, będzie się jedynym turystą tonącym wśród wszechobecnych riksz i ich melodyjnych dzwoneczków. Daj się porwać emocjom! Polska Akcja Humanitarna- tak, PAH, który pobrzmiewa w naszej świadomości od ponad ćwierćwiecza. Michalina, pracownica PAHu przywiezie garść wieści o tym, że od samego początku Polska Akcja Humanitarna za cel stawia sobie odpowiedź na potrzeby osób cierpiących w wyniku konfliktów zbrojnych – zaczynając od wsparcia ludności cywilnej Jugosławii, później Czeczenii i Kosowa poprzez dzisiejsze konflikty uderzające w ludność Jemenu, Somalii, Ukrainy czy Syrii.

Słowem, opowieść to będzie o tym, jak od początku istnienia organizacji pomogli osobom potrzebującym wsparcia już w 44 krajach na całym świecie. Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki wprowadzą w świat śniegu, lodu i bezgranicznych przestrzeni. W podróż pod hasłem Tandemowe Trip Love pchnęło ich pragnienie zabrania swojego najlepszego Przyjaciela do jego ojczyzny. Kadlook - to on jest największym bohaterem tej historii. Bez niego by się nie odbyła i zapewne podczas wielu chwil zwątpienia i trudu cała ekspedycja by zawróciła. By poznać ich lęki, nadzieje, rozczarowania i miłe zaskoczenia podczas spotkania z surową przyrodą dalekiej północy przyjdź i nastaw uszu. Przekonaj się, że warto! Zjawi się i Agata Świerszczyńska, choć wciąż gdzieś podróżuje i ciężko ją złapać, bo niespokojny to duch. Dla festiwalowych słuchaczy, między jedną aktywnością, a kolejną przemówi by opisać jak w grudniu 2018 spełniła marzenie i przeszła ok. 200 km szlakiem wokół Annapurny. Niemożliwe stało się możliwe i teraz bogatsza jest o nowe doświadczenie. Już wkrótce chce je powtórzyć, ale o tym już sama opowie włóczykijkowym gościom. Przyjdź i zanurz się w opowieść.

Gdziekolwiek zmierzamy zabieramy ze sobą plecak, walizkę, ale i bagaż doświadczeń, który pomaga lub uwiera. Posłuchajmy historii o Drodze.
Podróże kształcą, słyszymy odkąd byliśmy dziećmi. Niech i w nas zostawią cząstkę nowego. Niech się stanie Więcej, Lepiej, Inaczej. Pomóc mogą Warsztaty festiwalowe i Wydarzenia towarzyszące.

Będzie skupienie i zwierzyniec podczas dziecięcej jogi, zabawa z optycznymi przyrządami iluzorycznie przedstawiającymi ruch. Nie zabraknie frajdy z wyklejania własnych tobołków, ani podróży w wyobraźni. A jak podróżować z niemowlakiem, wiecie? A może nieobce Wam chińska kaligrafia i dziecięcy survival? Nie wiecie kim są Saamowie i zastanawiacie się jak najtaniej do nich dotrzeć? Albo chcecie zaangażować się w pomoc innym ludziom i nie bardzo wiecie od czego zacząć?

Festiwalowi warsztatowcy: Karolina Glasner, Stowarzyszenie "Plantacja Wyobraźni" MDK, Klaudia Jadwiszczyk&Krzysztof Lewicki DZIKA DROGA, Sebastian Płaczek, Robb Maciąg, PAH, Joanna Frey, Honka Tymiec i Promocjone.com umożliwią zdobycie pierwszych, bądź kolejnych podróżniczych szlifów. „Lider Pojezierza” pokaże jak pozyskać środki z funduszy europejskich by móc rozwijać się zawodowo, wspierać inicjatywy lokalnych Stowarzyszeń i realizować cele społeczne.

Zaś Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej pokaże okoliczne leśne ostępy od strony niewielu znanej, barlineccy przewodnicy i „Młynarze”, Marzena Olszewska, Bożena Rudnicka, Paweł Cichecki i Piotr Rosenkiewicz, poprowadzą rajd pieszy Szlakiem Młynów, kończąc go zwiedzaniem Młyna Papierni. Kasia Mielcarek poinstruuje jak z kijkami przejść nieznaną trasę z aplikacją „Włóczykije Pojezierza”. A Morsy zmrożą krew w żyłach pokazem „kąpieli” w lodowatej wodzie jeziora. Rozgrzeje nas za to herbata parzona przy okazji aktywności w ceramicznej Pracowni Od Rzeczy.

W drogę, po raz czwarty udało nam się wyruszyć dzięki temu, że z nieformalnej grupy działającej przy KŻ SZTORM stałyśmy się Stowarzyszeniem „Włoczykijki”. Ale nasze zaangażowanie i chęci na nic by się zdały gdyby nie nasi donatorzy, partnerzy i podmioty wspierające. Niewiele też wyszło by bez naszych Wolontariuszy, bo rąk do pracy nigdy zbyt wiele. Niektórzy z Was są z nami od początku, inni dołączyli w kolejnych edycjach. Jest Was coraz więcej, za co dziękujemy. Festiwal jest dla Was, dla każdego, kto czuje się lub chce poczuć podróżnikiem. A wystarczy wyjść za próg… w Drogę.

Szczegółowy program a także szersze opisy wydarzeń 4.Festiwalu Podróżniczego „Włóczykijki” znaleźć można na www.wloczykijki.com i w mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy.

WSTĘP WOLNY
Sobota 16.02.2019
Sala Główna – Prelekcje
13:30 Otwarcie Festiwalu
13:40 Wanda Nowotarska i Wojciech Grela „Pomorze Zachodnie rowerem”
14:30 Grzegorz Przybylski „Zachodniopomorskie arboreta – cudowne ogrody”
15:00 Sebastian Płaczek „Azja”
16:00 Michał Woroch (Wheelchairtrip) „Z Ziemi Ognistej do Alaski – przez dwie Ameryki na wózkach”
17:00 Polska Akcja Humanitarna „Człowiek to największe dobro – misje humanitarne”
18:00 Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki (Tandemowe Trip Love) „Laponia z psem tandemem”
19:00 Agnieszka Bielecka „Himalajskie szczyty”
20:30 Koncert zespołu BAiKA
Sala Mała – Warsztaty
14:00-15:00 Konsultacje „Lider Pojezierza” Spotkanie informacyjne na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich na różne formy działalności
15:30-16:30 Polska Akcja Humanitarna – „Zaangażuj się”– dla młodzieży
17:00-18:00 Sebastian Placzek „Tanie podróżowanie” – dla młodzieży i dorosłych
Sala Duża – Warsztaty
12:00-12:30 Joanna Frey Joga dla dzieci (wiek do lat 6 z opiekunem)
12:45-13:15 Joanna Frey Joga dla dzieci (wiek 7-13 lat)
13:30-14:30 Tandemowe Trip Love „Kultury północy: Magiczny świat wędrujących z reniferami- Saamowie” plus „Arktyka i Antarktyda oraz ich mieszkańcy” (wiek 6 – 9 lat)
15:00- 16:00 Tandemowe Trip Love „Akademia Młodego Survivalowca” (wiek 10 – 13 lat)
Wydarzenia towarzyszące
11:00-13:00 Ceramika Od Rzeczy „Z ognia czerpane czyli pogaduchy przy gorącej herbacie o ceramice” – adres ul. Niepodległości 6 Barlinek
10:30–13:30 Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej „Puszcza Barlinecka zimą” mikrowycieczka krajoznawcza – start ECS Barlinek
11:30-13:30 Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku „Rajd nordic walking z aplikacją „Włóczykije Pojezierza”” – start ECS Barlinek
Niedziela 17.02.2018
Sala Główna – Prelekcje
13:00 Grzegorz Smolnik „Płonia kajakiem”
14:00 Agata Świerczyńska „Wokół Annapurny”
15:00 Karolina i Daniel Figiel – „Veterinary Expeditions Kyrgyzstan 2018”
16:00 Tomasz Duda „Szlaki kulturowe Zachodniopomorskiego”
17:00 Karol Wójcicki „Ciemność dnia, światła nocy”
18:00 Robb Maciąg „Uśmiechnięte oczy Syrii”
19:00 Losowanie nagród niespodzianek wśród osób, które wypełniły ankietę festiwalową
19:30 Mateusz Waligóra „Rowerami na Krańce Świata”
21:00 Zakończenie festiwalu
Sala Mała – Warsztaty
12:00-13:00 Karola Glasner „Warsztaty z iluzji ruchu – XIX wieczne zabawki optyczne tłem wypraw Aleksandra Doby” (warsztaty dla rodzin 10 – 100 lat, mniejsze dzieci z rodzicami)
13:30-14:30 Robb Maciąg „Chińskie warsztaty” (wiek 7+)
15:00-16:30 Honorata Tymiec „Wyrusz z dzieckiem w niezapomnianą podróż” – warsztaty dla rodziców
Sala Duża – Warsztaty
12:00-13:00 Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni” MDK „Opowieści dziwnej treści. Podróże w wyobraźni” (wiek b.o)
13:30-14:30 Promocjone.com „Tobołkowy szał” (wiek b/o)
Wydarzenia towarzyszące
11:00-13:00 SP nr 1 i Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia” Rajd pieszy Szlakiem Młynów ze zwiedzaniem Młyna Papierni– start z ECS
11:00-12:00 Pokaz morsowania –morsowanie z Włóczykijkami – przystań Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek ul. Sportowa 1
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

M.B.-W.

05-02-2019 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Mieszkania do wynajęcia (66m2) przy ul.1...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Wybory Samorządowe 2024. Na kogo oddałabyś/ oddałbyś wój głos?

Zieliński Dariusz
Nawrocki Tomasz
Lewandowska Bernarda
Krzyżanowski Cezary
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...