Reklama [B] E-CHO
MARAL - HURTOWNIA ARTYKUŁÓW BHP
Barlinek Lubi Teatr!? Kilka słów po.

Trochę już złapaliśmy dystansu. Czas na kilka słów podsumowania, fotki i podziękowania za festiwal Barlinek Lubi Teatr. Średnio pięć punktów programu dziennie. Cztery dni. Dwudziestu bezpośrednich uczestników warsztatów, z trzech miast. Dwa koncerty muzyczne, sześć spektakli teatralnych, jeden piknik dla rodzin z dziećmi. Jedna organizacja. Kilkoro ludzi. Kilka miesięcy pracy. Aaa i wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Zaczęło się od czwartku. Na pierwszy rzut Capoeira, którą prowadzi grupa Capoeira UNICAR Wrocław. Warsztaty z brazylijskiej sztuki walki wykorzystującej elementy tańca, muzyki, akrobatyki nieoczekiwanie nawet dla nas oblegane są przez dzieci. Najmłodsze ma chyba z pięć lat. Bawią się świetnie. Młodzież chyba trochę boi się zweryfikować swoją kondycję przy maluchach ale i tak część z nich jest bardzo wytrwała.

Mimo, że warsztaty o świcie - znaczy o 10.00. Następny punkt programu - warsztaty nazwane teatralnymi. Teatr Realistyczny na swoim profilu FB, pisze, że po prostu robią z młodymi sztukę. I chyba mają rację - trochę dziewczyny podglądam - widzę tomiki współczesnej poezji (Szczepan Kopyt, Piotr Ryba Rybicki i inn.), instalacje, memy. Są prace domowe, zadania indywidualne- refleksyjnie.

Po południu gospodarze festiwalu - Teatr Wiatrak. Co niektórzy muszą poczekać za drzwiami, bo sala za mała. Ale wszyscy obejrzą. Wciąż nie wiem jak nazwać ten punkt programu - spektakl? Happening? Pokaz po-warsztatowy. Może po prostu jak w tytule “Teatr Poezji Wiatrak vs Wiatrak”. Ciekawa forma i scenografia. Refleksje autotematyczne. Wiatrak o sobie, trochę o historii, trochę o dziś. Młodzież o sobie. Ela i Marta o sobie. Terapeutyczne? Chyba nie pożegnanie? Choć dla niektórych Wiatraków tak.

Biegiem na Grę miejską. Przygotowana trochę z myślą o naszych gościach - przyjechali z Łap z Poodlasia, z Wrocławia - niech dowiedzą się kim była dla nas Roma, czemu szachy są w parku no i że ważny dla nas jest teatr. Miło nam, że i „lokalsi” biorą udział.

Wieczorem żelazny punkt programu - zapraszamy na każdy festiwal tych, którzy są w jakiś sposób z nami związani - w tym roku Michał Sieniawski, były Wiatrak (tak, tak... ten skromny chłopak, zawsze z gitarą). Dziś muzyk z sukcesami. Zaprosił do Barlinka Filipa Fiebigera i Olgę Zając i jako Trio zagrali świetny jazzowy koncert. Były i własne kompozycje muzyków i standardy. Zasłużone brawa i bisy. I przeurocza konferansjerka.

Piątek. Śniadanie, Capoeira, warsztaty teatralne. Wygodnie w tym ECS-ie, i gospodarz Tomek bardzo pomocny. Obiad. Następnie jeszcze jedne warsztaty. Tym razem trochę teorii filmu. Narzędzia krytycznej analizy podsuwa uczestnikom Julia Smoczyk- też była Wiatraczka. Słucham po drzwiami - dyskutują, trochę się śmieją. Zazdroszczę im.

Po południu - monodram. Trudna forma dla aktora i często wymagająca dla widza.

Występuje Iwona Konecka. Aktorka Teatru Realistycznego. Jak pisze sama “ uprawia punkowy teatr przygody”. Spektakl osobisty ale uniwersalny w przekazie.

Poetycki ale “z pazurem”. Co młoda dziewczyna ma wspólnego z cenami baryłek ropy? Czy światła stroboskopów oślepiają i zobojętniają nas na problemy świata? Czuję się częścią tego działania. Chętnie czytam fragment wylosowanego wiersza. Dla takiej energii lubię “robić” festiwal.

Wieczorem w ECS-ie najwytrwalsi widzowie oraz uczestnicy festiwalu oglądają razem film. Propozycja repertuarowa Julii w punkt. Podobno niektórzy się wzruszyli (no dobra, ja też). Sobota. Ranek tradycyjnie. Choć śniadania coraz wykwintniejsze. Rywalizacja o patelnię. Naleśniki czy jajecznica. Drożdżówki od pana Boratyna ratują tych, co spali krótko.

Na warsztaty pędzą już jak do siebie i z przyjaciółmi. Przyjeżdżają kolejni goście. Po obiedzie największy obsadowo spektakl. “BUM” Teatru Realistycznego ze Skierniewic. Gorzka diagnoza naszej, polskiej rzeczywistości. My, widzowie zostaliśmy trochę uwikłani w ten spektakl. Zebrane przed grą nasze refleksje na temat Polski są elementem scenariusza. Jak się więc nie zgodzić z padającymi ze sceny tekstami? Aktorki pozwoliły nam podpatrywać swoje odkrywane przed terapeutą myśli, działania, lęki. Czy nowoczesna forma, dowcipne kolaże sprawiły, że mniej martwimy się rozdarciem współczesnej Polski? A może bardziej? Dla letniego festiwalu tegoroczna aura to cudny bonus.

Plenery, które są zawsze ryzykowne dodają uroku każdemu działaniu. Naturalna scenografia kolejnego spektaklu dodaje mu wyjątkowego klimatu. Teatr BABA z Gorzowa to oddolna inicjatywa twórcza. Młodość i energia, poszukiwanie siebie, błysk w oku. Cieszy nas obecność mieszkańców osiedla. Świetne miejsce na plener (zaraz odzywają się wspomnienia niezapomnianego “Małego Księcia”). Wieczorem kolejny koncert! Jestem zauroczona. Dziewczyny - Ala i Iwona (Tarapaty) oraz Jaszczur czyli Piotr (nie zgodzę się, że Więcej Sprzętu niż Talentu) są świetni. I muzycznie i tekstowo. Na bisy pada prośba ze sceny o powtórkę setu. Moja ulubiona niedziela festiwalowa. Tradycyjny już piknik w parku Laskera. Kocyki, leżaki, drożdżówki (w tym roku i lody! - dzięki Tomkowi i jego Słodkiemu Pogotowiu) no i teatr dla dzieci przede wszystkim. W tym roku postawiłyśmy na nową dla Barlinka formę czyli tzw. Teatr dla „najnajów” -tych malutkich dzieci, z którymi do tradycyjnego teatru jeszcze rodzice boją się wybrać, bo za mali, nie wytrzymają w ciszy. A tu wcale nie trzeba ciszy. Forma interaktywna, proste teksty, śpiewanki, rymowanki czyli spektakl Kapu Kap teatru Głowa mała ze Szczecina. Dzieci wspaniale włączyły się w działanie i nietuzinkowo reagowały (“przepraszam, że niechcący przeszkadzam” - mówi mały Jerzy(k) w trakcie spektaklu, oddając pozbierane rozrzucane wcześniej przez aktorki rekwizyty).
Następnie genialnie wyśpiewane i zagrane niebanalne piosenki dla dzieci i zgadywanki czyli warsztat Asi i Bartka Orłowskich pt. Podróże małe i duże. Jeszcze zaglądamy do dziewczyn z SZOWES - tam gra Socjeta.es - trochę refleksji nad swoimi osobistymi mocnymi stronami, trochę radości ze zdobytych Super Mocy. Potem już czas wolny, czytamy z dziećmi (Książkowe podwórka przywędrowały na Deltę), ćwiczymy Capoeirę, jemy pizzę, czytamy kroniki. Odpoczywamy po czterech energetycznych dniach. I tyle. Już po festiwalu. I tylko wciąż brzmi pytanie - czy Barlinek Lubi Teatr?

PS. Za to jesteśmy pewni, że Lubią Teatr sponsorzy i partnerzy festiwalu:
Firma HaCon (kolejny rok nam Państwo zaufali) oraz GBS Bank (ukłony i podziękowania). A także Andrzej Palicki, Szczecińska Energetyka Cieplna Barlinek, Gometal Paweł Goryński, Błękitne Okna- podróże, Windman Paweł Smoczyk.

A także rzeczowo i organizacyjnie pomogli zorganizować to przedsięwzięcie: BOK Barlinek (nasi goście zachwyceni ECSem), MiniBUS - niezawodne nasze pogotowie transportowe, Piekarnia pana Waldka Boratyna (dzięki Wam ranki były przesłodkie), Asia i Bartłomiej Orłowski (DZIĘKI), Towarzystwo Miłośników Barlinka (zawsze z nami), Feel Good Cafe (było przemiło), OSiW OHP (dziękujemy za całokształt nie tylko podczas BLT), OWES w regionie stargardzkim (SuperMOC). Szczególne słowa podziękowania należą się członkom naszego stowarzyszenia i młodzieży (bez Was nic), naszym stażystom -Sonia, Julia, Paula, Eryk (Dzięki!). Dziękujemy, że mamy szansę korzystać ze środków i zasobów Gminy Barlinek, która współfinansowała to wydarzenie.

W imieniu Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – MDK” i Teatru Wiatrak

07-09-2018 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Cieszę się, ze autorka tego "kalendarza" (bo tak należy to nazwać) nie napisała, co i kiedy jedli, kiedy przerwa na WC i ile papieru na tą czynność zeszło. Pisanie, to trudna sztuka, a opisywanie z najmniejszymi szczegółami nie powoduje, że chce się to czytać. Tekst nie jest ciekawy tylko nosi znamiona wspomnianego już kalendarza. Pozdrawiam i życzę "lżejszego pióra" oraz kolejnego sezonu BLT

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - Meble BRW
Reklama [D]
UNILINK - EK Ubezpieczenia
Reklama [E]
Reklama [E] - SPEED WALDEMAR LADRA

Zamienie mieszkanie 37 m 2 w Szczecinie ...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z cza...
Kawalerki, mieszkania dwu-pokojowe, mies...
Sprzedam drewno opałowe brzoza, wiąz, ol...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Z której "jadłodajni" najczęściej korzystasz?

Konkret Pizza
Bar AS
Restauracja Stara Galeria
Pizzeria VIP Pizza
Restauracja Land
Restauracja Strzelecka 18
Bar & Grill Na Murze
Pizzeria Verona
Bar Głodzilla
Restauracja Wielkopolanka
Bar Maxi
Spiżarnia Bistro & Cocktail
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - INTER-COM
Reklama [G4]
Reklama [G4] - SKLEP ZOOLOGICZNY
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [D7] - RACHUNEK S.C.
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G9] - ZEGARKI-EDWA.PL
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [D] - INT. Production
Reklama [G13]
Reklama [G13] Smaczna Dieta

Ostatnie komentarze

Firmy

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Kancelaria Radcy Prawnego Beata Tyszkiewicz - Obst LL.M.

Porady prawne na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Kancelaria znajduje się w Pełczycach. Radca Prawny Beata...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. Auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młoda kobieta.

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. ...

Do wypadku doszło około godziny ...

Wybory Samorządowe 2018. W Gminie zarejestrowano 8 komitetów.

Wybory Samorządowe 2018. W Gmini...

21 października 2018 roku odbędą...