Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Wyłudzanie danych - jak go uniknąć. Poradnik nie tylko dla seniora.

Nasze dane są równie cenne, jak nasze pieniądze. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wyłudzenia danych osobowych, kradzieże tożsamości, phishing (wyłudzanie danych dostępowych do konta bankowego lub karty kredytowej) – lista tego typu przestępstw rośnie lawinowo, dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić!

W GBS Banku wiemy, że bezpieczeństwo finansowe nasze i naszych najbliższych zależy nie tylko od utrzymania ograniczonego zaufania wobec obcych. To również ostrożność w posługiwaniu się dokumentami i wiedza o tym, jak ustrzec się przed ich trafieniem w niepowołane ręce. Zarówno kradzież, jak i zgubienie dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy legitymacji – może przysporzyć nam wielu problemów, od utraty oszczędności życia, po konieczność wyjaśniania sytuacji związanych z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Z zaciągniętych na nasze konto zobowiązań np. kredytów, pożyczek, zakupów na raty, z reguły trudno się wytłumaczyć, a ich anulowanie nie w każdym wypadku okazuje się możliwe.

Warto pamiętać:
•Chroń dokumenty zawierające imię, nazwisko, adres, numer i seria dowodu, PESEL
•Nie przekazuj dowodu osobistego osobom obcym, przy okazji transakcji wymagających okazania dokumentu, staraj się nie stracić go z oczu
•Sprawdź, komu przekazujesz ksero dowodu osobistego
•Nie przesyłaj e-mailem skanów i zdjęć dokumentów, na których widnieją dane
•Ogranicz zawieranie umów na odległość, wybieraj bezpieczne sposoby autoryzacji, np. wizyta w banku, salonie komórkowym
•Zastosuj RFID do ochrony swojej karty płatniczej
•Nie podawaj nikomu danych uwierzytelniających (loginów, PIN-ów ani haseł do konta)
•Nie podawaj nikomu danych do autoryzacji transakcji (kodów jednorazowych)

W sytuacji utraty dokumentu tożsamości lub karty kredytowej liczy się szybkie i zdecydowane działanie. Nie warto w tej kwestii wahać się ani oczekiwać, że sprawa się sama rozwiąże. Im dłużej zwlekamy z powiadomieniem innych o naszym kłopocie, tym większe niebezpieczeństwo, że ktoś wykorzysta nasze milczenie, a o zaciągniętej na nas chwilówce dowiemy się dopiero od komornika.

Zastrzeżenie dokumentu w banku
Trzeba przy tym pamiętać, że samo zgłoszenie utraty dokumentu na policji i w urzędzie nie wystarczy. O zaginięciu należy powiadomić również bank – niezależnie od tego, czy mamy rachunek bankowy. Dlaczego? Bo osoby niebędące klientami żadnego banku są szczególnie narażone na próby wyłudzeń. Informacje o nich nie znajdują się w bazach bankowych, a przez to trudniej sprawdzić ich tożsamość. Dokument zastrzeżony w banku (i tylko tam) trafia do systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Zastrzeżenia przyjmowane w tysiącach placówek są następnie gromadzone w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Informacja wskazująca, że dokument jest zastrzeżony i powinien być natychmiast zablokowany, pojawia się automatycznie we wszystkich bankach w Polsce i u innych uczestników systemu. To pozwala ograniczyć lub uniemożliwić późniejsze wykorzystanie danych personalnych do celów przestępczych.

Zastrzeżenie dokumentu w BIK
Wyłączenie z obiegu skradzionego lub zgubionego dokumentu to podstawa, dlatego warto maksymalnie ułatwić sobie ten proceder. Jeśli dysponujemy dostępem do Internetu, możemy założyć konto na www.bik.pl i zweryfikować swoją tożsamość. Po aktywacji usługi w każdej chwili będziemy mogli zgłosić problematyczny dokument. Zastrzeganie dokumentów online jest bezpłatne dla wszystkich klientów BIK i pozwala w kilka minut rozesłać informację o blokadzie nie tylko do wszystkich polskich banków, lecz również poczty oraz telefonii komórkowych. Zabezpieczona w ten sposób tożsamość nie posłuży żadnemu przestępcy. Biuro informacji Kredytowej na swoich stronach udostępnia również narzędzia prewencyjne jakimi są Alerty BIK, czyli smsy lub e-maile ostrzegawcze, informujące o wszczętych wobec nas postępowaniach kredytowych. Dzięki takiej informacji nie jesteśmy, co prawda, w stanie zapobiec popełnieniu przestępstwa z wykorzystaniem naszych danych, ale możemy szybciej (niemal od razu) na nie zareagować. Usługi alertów BIK są w tej chwili płatne.

Warto pamiętać:
•W wypadku kradzieży dokumentów zgłoś przestępstwo na policji
•W wypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu zgłoś się do urzędu
•W wypadku utraty dokumentu jak najszybciej zastrzeż go w banku lub BIK

A co, jeśli już ktoś wziął na nas pożyczkę, towar w sklepie albo abonament? Najlepiej działać od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów oszustwa (sms, telefon lub pismo windykacyjne, kontakt z departamentu zarządzania wierzytelnościami). Zgłoszenie na policję albo do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa; udanie się do biura prawnego i skorzystanie z pomocy w kwestii wyłudzenia; poinformowanie banku o tym, że zobowiązanie powstało w wyniku czynów zabronionych – to tylko kilka możliwości, jakie należy rozważyć na pierwszym etapie postępowania.

Zanim jednak dojdzie do najgorszego, zachęcamy do rozmawiania na temat problemu, jakim jest wyłudzanie danych, i dzielenia się informacjami nie tylko z seniorami.

22-05-2019 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Mieszkania do wynajęcia (66m2) przy ul.1...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Wybory Samorządowe 2024. Na kogo oddałabyś/ oddałbyś wój głos?

Zieliński Dariusz
Nawrocki Tomasz
Lewandowska Bernarda
Krzyżanowski Cezary
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...