Reklama [B] - MARAL Hurtownia BHP
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Tradycyjne sporty w ofercie bukmachera.

Co kraj to obyczaj – mówi przysłowie. Podobnie jest z charakterystycznymi dla danych nacji sportami. Mimo globalizacji i cyfryzacji, wciąż możemy mówić o dyscyplinach, które cieszą się popularnością tylko na danym obszarze.

Są sporty popularne niemal na całym świecie, ale są także i takie, które uznać możemy za niszowe i kojarzące się z jedną nacją czy jednym regionem. Nie chodzi jednak o folklorystyczne zabawy, ale o sporty, które swobodnie można uprawiać wszędzie, choć ich popularność w pozostałych częściach globu nie jest duża. Pokażemy kilka przykładów takich dyscyplin, które być może staną się popularniejsze, gdyż można w Polsce obstawiać ich wyniki w zakładach bukmacherskich.

Sumo przekracza granice

Dla Japończyków nie przez dekady, ale stulecia był to niemalże „święty” sport. Dlatego bardzo długo nie był on dostępny dla cudzoziemców. Sumo uznawane jest za jeden z najstarszych sportów walki. Pierwsze zapiski mówią nawet o VII wieku, ale uznaje się, że sumo na dobre zaistniało w XIII wieku. Formę zapasów, jaką jest sumo wyróżnia cała otoczka. Walka toczy się na glinianym podłożu, a zawodników obowiązuje specjalny ceremoniał nie tylko przed i w trakcie walki, ale także i na co dzień. Dopiero w XX wieku do sportu tego zostali wpuszczeni obcokrajowcy. Europejczycy zaczęli uprawiać sumo sportowe dopiero na początku XXI wieku. Na tym przykładzie dobrze widać, jak bardzo hermetyczne było środowisko sumo. Na Starym Kontynencie sumo wciąż nie jest popularne, choć wiedza o nim stale rośnie. Organizowane są także turnieje rangi mistrzowskiej.

Z zasadami, ale jakby bez

To właśnie o futbolu australijskim mówi się, że jedyną zasadą tego sportu jest brak zasad. Futbol australijski, który jak można się domyślać święci triumfy na Antypodach, jest niezwykłą mieszanką różnych sportów. Niektórzy w tej grze odnajdują elementy m.in. piłki nożnej czy rugby, a gra się na boisku do krykieta. Właśnie po krykiecie jest do drugi najpopularniejszy sport w Australii. Uznaje się, że futbol australijski powstał w okolicach 1850 roku w stanie Wiktoria. Gra przypomina futbol irlandzki i… piłkę nożną graną w średniowiecznej Europie. Jakie są zasady tej gry? W uproszczeniu, na boisku przebywa 18 zawodników w jednej drużynie, piłka może być podawana w dowolnym kierunku, a przeciwnik może chwytać, pchać do przodu lub do boku. Celem są bramki atakowane (cztery pionowe słupki), ale zasad jest bardzo dużo. Niemniej sport ten ciekawie się ogląda, bo jest on bardzo dynamiczny i kontaktowy. Mecz futbolu australijskiego dzieli się na kwarty, każda po 20 minut. Co ciekawe na początku 2015 roku w Bydgoszczy powstała pierwsza polska drużyna futbolu australijskiego.

Kolonialny sport

Była mowa o krykiecie i teraz pora na niego. Ten sport jest niezwykle popularny i mocno powiązany z więcej niż jednym krajem. Dlaczego więc można go przypisać do jednej nacji? Bo wszystko zaczęło się od Brytyjczyków, którzy kolonizowali różne tereny i przy okazji uczyli grać w krykieta. Nie jest więc przypadkiem, że gra jest popularna w dzisiejszych czasach w prawie wszystkich krajach należących do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W Europie przyczółkami krykieta są Anglia i Irlandia. W świecie liczą się Indie, Australia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki i Indie Zachodnie. Wszystko zacząć się miało w XIII wieku wśród angielskich chłopów. Mecze krykieta rozgrywa się w kilku odmianach, a do najpopularniejszych należą mecze wielodniowe (3-5 dni po 6 godzin), mecze jednodniowe (7,5 godziny) oraz Twenty20 (ok. 3,5 godziny). W Polsce działa kilka drużyn, których historia nie jest zbyt długa. Najwięcej ekip występuje w Warszawie. W 2014 roku w nieoficjalnej lidze wzięło udział pięć drużyn.

Kabaddi – co to jest? 

To chyba najbardziej egzotyczny sport. Jego historia sięga… czterech tysięcy lat! Ta zespołowa gra wywodzi się z Indii, ale obecnie jest popularna w południowej Azji. Zasady i regulamin ujednolicono dopiero w 1950 roku. Nazwa gry pochodzi z języka hindi, a samo słowo kabaddi oznacza utrzymać oddech. Zaletą tego sportu jest to, że można go rozgrywać zarówno na otwartym boisku, plaży lub w hali. No dobrze, ale teraz najważniejsze – jak się w to gra? Udział biorą dwie drużyny, a na boisku występuje po siedmiu graczy w każdym zespole. W zależności od odmiany mecz toczy się na boisku w kształcie koła lub prostokąta. Gra się dwie połowy po 20 minut każda lub do wyeliminowania wszystkich zawodników jednej z drużyn. Sport ten polega na tym, że zawodnik drużyny atakującej próbuje przedostać się do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwną, krzycząc w trakcie gry „kabaddi”. Jeżeli atakującemu uda się ta sztuka musi szybko dotknąć któregoś z rywali i wrócić do swojego zespołu. Dotknięty zawodnik jest wyeliminowany z partii. Trudno to sobie wyobrazić, ale można to zobaczyć w internecie, bowiem rozgrywki kabaddi są ogólnodostępne.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

{mat. partnera / MAS}

25-03-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]

Wynajmę kwatery dla pracowników. Mile wi...
sprzedam powerbanka na mikołajki na pre...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G9] - Janmet ogrodzenia panelowe
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...