REKLAMA [B] - Serwis Rowerowy
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Podaruj innym szansę na życie. Zostań dawcą szpiku. To nic nie kosztuje.

14 marca 2019 roku w Barlineckim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Fundację DKMS, a powodem jest 7 letnia Agatka – mieszkanka Gminy Barlinek, która choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

W organizację akcji „Dzień Dawcy Szpiku dla Agatki i Innych” zaangażowały się osoby z Gmin Przelewice, Pełczyce, Barlinek i miasta Choszczno, a są to panie Agnieszka, Paulina, Bernarda, Iza i Żaneta.

Przygotowanych jest 13 lokalizacji pomiędzy 15 a 31 marca, po to, aby umożliwić rejestrację, jako potencjalny Dawca szpiku wszystkim, którzy zechcą ratować ludzkie życie.

7-letnia Agatka z Gminy Barlinek choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną! Obecnie leczona jest chemioterapią. Nie wiadomo czy będzie potrzebowała przeszczepienia. Wszystko zależy od rekcji organizmu na zastosowaną terapię - powiedziała Ewa nawrot - pracownik Fundacji DKMS.

„Agatka jest dopiero na początku swojej życiowej drogi, a już musi stoczyć wielką bitwę, o której wielu nie ma najmniejszego pojęcia. To walka o marzenia, zdrowie, powrót do rodziny, kolegów, koleżanek, ale przede wszystkim to walka o życie – mówi mama Agatki Jagoda, po czym dodaje - Wiele dzieci, aby żyć, potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Dlatego przyjdźcie i zarejestrujcie się na akcji „Dzień Dawcy szpiku dla Agatki i Innych”.

Historia Agatki zaczęła się podobnie jak innych Pacjentów chorujących na nowotwory krwi: „Wszystko zaczęło się niewinnie, od lekkiej temperatury. Gdy okazało się, że nie możemy jej zbić, lekarz rodzinny skierował nas na badania. Po ich wykonaniu natychmiast znaleźliśmy się na oddziale hematologicznym. Diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna - usłyszeliśmy 8 lutego 2019 roku” – mówi mama – „W ciągu jednej chwili nasze życie zmieniło się całkowicie”.Agatka uwielbia jazdę na rowerze, lepienie z gliny, czytanie i bieganie. Chciałaby zostać sportowcem. W walce z chorobą wspiera ją mama, tata, dziadkowie oraz siostry - Maja, Marcelina i Tosia.

W organizację akcji zaangażowali się przyjaciele i znajomi. Za ich przykładem poszli kolejni ludzie, którzy chcą pomóc chorym na nowotwory krwi. W tym momencie w akcję włączyły się lokalne urzędy, szkoły, przedszkola, strażacy, kościoły, firmy i prywatne osoby oraz media.

Wśród inicjatorów akcji jest Pani Agnieszka – Dawca rzeczywisty, mieszkanka Pełczyc, która mówi: „Mamy w sobie super moc, którą możemy podzielić się z innymi. Dla nas to chwila, a dla osoby chorej to, co najcenniejsze – szansa na życie. Ja podzieliłam się cząstka siebie 8 września 2014 roku. Była to jedna z piękniejszych chwil w moim życiu”.

Paulina, która koordynuje organizację akcji w Barlinku swoje zaangażowanie i potrzebę działania komentuje krótko: „Życie nie tylko po to jest by brać, nie tylko by bezczynnie trwać, ale by żyć - siebie samego trzeba dać”, a Edyta organizująca lokalizacje w Choszcznie dodaje: Chodzi o to, by poruszyć jak najwięcej ludzi. Jak najwięcej serc. Jedno poruszone serce może zmienić cały świat jednej osoby. Dlatego robimy wszystko, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Robimy wszytko, aby lokalizacje, daty i godziny były jak najbardziej dogodne dla lokalnych społeczności

Akcja odbędzie się aż w 13 lokalizacjach, aby ułatwić dotarcie na rejestrację mieszkańcom gmin Barlinek, Pełczyce, Przelewice i miasta Choszczno.

Gmina Barlinek
23.03.2019, 09:00-18:00
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza, ul. Kombatantów 3
27.03.2019, 13:00-16:00
Przedszkole Miejskie nr 2 "Pod Topolą", ul. Podwale 11
31.03.2019, 10:00-16:00
Rynek w Barlinku
Gmina Pełczyce
19.03.2019, 13:00-16:00
Miejsko-Gminne Przedszkole, ul. B. Chrobrego 17, Pełczyce
20 i 21.03.2019, 09:00-13:00
NZOZ „AKMED” S.C., ul. Ogrodowa 11b, Pełczyce
24.03.2019, 10:00-13:00
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Będargowo 14
30.03.2019, 12:00-18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ul. Starogrodzka 12, Pełczyce
Gmina Przelewice
24.03.2019, 10:00-15:00
Publiczna Szkoła Podstawowa, Żuków 38
31.03.2019, 10:00-17:00
Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Przelewice 95
10:00-15:00
Publiczna Szkoła Podstawowa, Jesionowo 59
Choszczno
19.03.2019, 16:00-20:00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Wolności 13
27.03.2019, 10:00-14:00
Choszczeński Dom Kultury, ul. Boh. Warszawy 17
30.03.2019, 10:00-19:00
Choszczeński Dom Kultury, ul. Boh. Warszawy 17

Rejestracja to chwila – dosłownie 10 minut – polega na przeprowadzeniu krótkiego wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Z wymazu zostaną wytypowane antygeny HLA na podstawie, których określa się zgodność pomiędzy Dawcą a pacjentem. Prawdopodobieństwo znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi od 1:20 000 nawet do kilku milionów. Każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota, ponieważ każdy może okazać się zgodnym Dawcą z potrzebującym przeszczepienia Pacjentem.

Kto może się zarejestrować – zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Proszę pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą
w klinice pobrania.
- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!!!

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/822824838066340/

O Fundacji:
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 462 000 (styczeń 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 6 158 (styczeń 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

14-03-2019 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • W Choszcznie będzie nas więcej, staramy się o to
  https://www.kobieta2000.pl/events/dzien-dawcy-szpiku-w-chosz cznie/
 • Wspaniała akcja. Będę dawca na 100%.
 • polecam zapoznać się tym tematem z innej strony - google prawda o szpiku kostnym.

  Od Redakcji:
  Pozostała treść komentarza została usunięta.

  Panie Tomaszu, nie miejsce i nie czas na wypisywanie tego typu teorii. Mała dziewczynka potrzebuje pomocy. Inni też. Na tym się skoncentrujmy

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - Meble BRW
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]

Restauracja w Barlinku Strzelecka 18 pos...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Dom o powierzchni 100m2 oddany do użytku...
Oczekujemy: • Minimum rocznego doświadc...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Kupię kawalerkę (mieszkanie) w Barlinku...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G3] - Meble design
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - Cudeńka Nikola Burzyńska
Reklama [G13]

Ostatnie komentarze

Firmy

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Kancelaria Radcy Prawnego Beata Tyszkiewicz - Obst LL.M.

Porady prawne na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Kancelaria znajduje się w Pełczycach. Radca Prawny Beata...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. Auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młoda kobieta.

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. ...

Do wypadku doszło około godziny ...