OKNA BARLINEK
E-CHO INTERNET
KANCELARIA ADWOKAT MONIKA MALISZEWSKA
Niezwykły, podziemny świat Małopolski.

Małopolska to region, który został hojnie obdarzony nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale także wieloma wspaniałymi atrakcjami turystycznymi.

News will be here

Większość z nich widoczna jest od razu po przyjeździe na miejsce, ale jest też cała grupa, która w pierwszej chwili chowa się przed ludzkim wzrokiem. To podziemny świat, który zachwyca i fascynuje i sprawia, że każdego roku do jaskiń, zabytkowych kopalń i podziemi schodzą tysiące odwiedzających.

Zwiedzanie Małopolskich jaskiń

W Małopolsce są dwa główne rejony występowania jaskiń. Pierwszym jest leżąca w województwach Małopolskim i Śląskim Jura Krakowsko-Częstochowska (https://westerncamp.pl/jaskinie-jury-krakowsko-czestochowskiej/), gdzie znajduje się ich łącznie ponad 180. Kilkanaście udostępnionych jest do zwiedzania, w tym 5 w towarzystwie przewodnika po przygotowanych trasach turystycznych. Są to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, Jaskinia Wierzchowska Górna w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie oraz Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej. Piąta, Jaskinia Głęboka w Górze Zborów znajduje się już w granicach województwa śląskiego.

Oprócz jaskiń dostępnych z przewodnikiem, na Jurze można też samodzielnie wejść do kilkunastu bezpiecznych dla odwiedzających jaskiń, gdzie dno jest płaskie, nie ma uskoków i zapadlisk. Zawsze jednak udając się na taką wycieczkę, należy zabrać ze sobą sprawną latarkę oraz dobre buty.

Drugim miejscem w Małopolsce, gdzie odwiedzić można jaskinie, są Tarty Zachodnie. Turyści mogą tu zwiedzać Jaskinię Mroźna, której trasa jest sztucznie oświetlona. Pozostałe jaskinie tatrzańskie udostępnione do samodzielnego zwiedzania wymagają posiadania własnego źródła światła. Są to Jaskinia Mylna, Raptawicka, Obłazkowa oraz krótka, ale dostarczająca sporo emocji, Smocza Jama w Dolinie Kościeliskiej.

Podziemny Kraków i okolice – od Smoczej Jamy po Nową Hutę

Kraków kojarzony jest raczej z zabytkami i atrakcjami historycznymi. Ale także tu można zejść pod ziemię. W ciekawy, multimedialny sposób dzieje miasta przedstawiają Podziemia Rynku, a w kryptach na Wawelu i Kościele na Skałce zobaczyć można groby sławnych Polaków. Wawel kryje także znaną krakowską jaskinię, czyli Smoczą Jamę, której zwiedzanie to obowiązkowy punkt programu na wycieczce z dziećmi. Zupełnie inny charakter mają podziemia Nowej Huty, gdzie do zwiedzania udostępnione są schrony z okresu zimnej wojny.

Wokół Krakowa – zwiedzanie kopalń i nocleg idealny

Będąc w Małopolsce nie można zapominać o dwóch czołowych atrakcjach podziemnych, czyli zabytkowych kopalniach soli w Wieliczce i Bochni. Ich podziemny świat, w którym można nie tylko poznać pracę dawnych górników, ale także zobaczyć wspaniałe komnaty i ozdoby stworzone z soli zachwyca turystów i został doceniony przez UNESCO wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa.

Okolice Krakowa to także doskonałe miejsce na nocleg, w którego zasięgu znajdują się podziemne atrakcje regionu. Połączenie świetnej lokalizacji Zatora oraz komfortowych domków, które świetnie sprawdzą się przy rodzinnych noclegach, sprawia, że Westerncamp.pl to jedno z czołowych miejsc, w których mogą zatrzymać się miłośnicy zwiedzania Małopolski. Dosłownie pod bokiem mają oni Energylandię, która stanowić będzie doskonały punkt programu w czasie wycieczki po Małopolsce.

08-09-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
GBS BANK
MARAL - HURTOWNIA BHP

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

OPIS Restauracja w Barlinku Strzelecka ...
Sprzedam tanio hydroizolacje w płynie ju...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

News will be here
<div data-reosection>
<img style="width: 100%;" src="https://reonews.pl/public/empty.png" alt="News will be here">
</div>
News will be here
News will be here