REKLAMA [B] - Serwis Rowerowy
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Na czym polega ubezwłasnowolnienie osoby fizycznej?

Osobą fizyczną jest każdy człowiek. Każdy człowiek posiada zdolność prawną, a wraz z osiągnięciem określonego wieku określoną zdolność do czynności prawnych (w uproszczeniu – możliwość podejmowania czynności w obrocie prawnym rodzących skutki dla tej osoby, a w określonych przypadkach także dla innych osób).

Natomiast samo ubezwłasnowolnienie prawie w całości pozbawia daną osobę fizyczną możliwości działania w tym obrocie prawnym (ubezwłasnowolnienie całkowite) lub zdolność tą ogranicza (ubezwłasnowolnienie częściowe).

Aby mogło dojść do ubezwłasnowolnienia całkowitego osoba fizyczna musi mieć ukończone lat trzynaście, natomiast w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego – musi osiągnąć pełnoletniość. W obu przypadkach osoba ta musi być dotknięta chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym lub innego rodzaju zaburzeniem psychicznym. Jeżeli chodzi o ubezwłasnowolnienie całkowite stan ten musi powodować u danej osoby niemożność kierowania swoim postępowaniem, zaś w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego stan ten nie może uzasadniać ubezwłasnowolnienia całkowitego, ale jednocześnie musi być na tyle poważny, że danej osobie jest potrzebna pomoc w prowadzeniu jej spraw.

Należy mieć na względzie, że ubezwłasnowolnienie danej osoby następuje wyłącznie w jej interesie, zaś wskazane wyżej konsekwencje będące efektem danych schorzeń należy odnosić przede wszystkim do sfery działania danej osoby w obrocie prawnym (np. zawieranie umów, odpowiedzialność za długi).

W przedmiocie ubezwłasnowolnienia orzeka właściwy miejscowo sąd okręgowy. Postępowanie toczy się w trybie postępowanie nieprocesowego. Wniosek jest rozpoznawany w składzie trzech sędziów zawodowych. Wniosek podlega opłacie. Poza opłatą od wniosku należy liczyć się także z koniecznością poniesienia innych powstałych w toku postępowania wydatków (w szczególności kosztów opinii biegłych sądowych).

Postępowanie jest inicjowane na skutek złożenia przez osoby do tego uprawnione stosownego wniosku (np. małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, określeni krewni, jak również i sama osoba, której dotyczy wniosek). Wniosek ten może zostać także złożony przez pełnomocnika reprezentującego osobę uprawnioną, np. prawnik rumia - adwokata czy radcę prawnego. Rola ustanowionego profesjonalnego pełnomocnika może ograniczyć się nie tylko do sporządzenia wniosku. Może on także reprezentować swojego mocodawcę w toku sprawy, tj. składać stosowne wnioski dowodowe, pisma, uczestniczyć w rozprawach (podczas których będą, np. przesłuchani świadkowie). Jest to o tyle istotne, iż ciężar wykazania faktów, które uzasadniają konieczność ubezwłasnowolnienia danej osoby spoczywa w dużej mierze na wnioskodawcy. Profesjonalny pełnomocnik posiada także wiedzę na temat tego jak sporządzić wniosek (to jest jakie musi on spełniać wymagania formalne) oraz jakie dokumenty należy do niego dołączyć.

W przedmiocie ubezwłasnowolnia sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd orzeka postanowieniem. W przypadku niekorzystnego dla strony rozstrzygnięcia istnieje możliwość złożenia przez tę osobę wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia oraz doręczenia jej orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Następnie po otrzymaniu postanowienia wraz z uzasadnieniem strona może wnieść apelację.

[materiał partnera / sso]

08-01-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - Meble BRW
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]

Restauracja w Barlinku Strzelecka 18 pos...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Dom o powierzchni 100m2 oddany do użytku...
Oczekujemy: • Minimum rocznego doświadc...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Kupię kawalerkę (mieszkanie) w Barlinku...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - Meble design
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - Cudeńka Nikola Burzyńska
Reklama [G13]

Ostatnie komentarze

Firmy

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Kancelaria Radcy Prawnego Beata Tyszkiewicz - Obst LL.M.

Porady prawne na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Kancelaria znajduje się w Pełczycach. Radca Prawny Beata...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. Auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młoda kobieta.

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. ...

Do wypadku doszło około godziny ...