Reklama [A] - Dni Ekologii - Przelewice
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Jak rozliczyć działalność gospodarczą opodatkowaną i podlegającą pod pit 36.

Pierwszy kwartał roku to bardzo istotny moment dla wszystkich przedsiębiorców.

Wysokość osiągniętego dochodu musi zostać obliczony i zgłoszony w odpowiednim terminie do Urzędu. Pit 36 najpowszechniejszą składaną roczną deklaracją rozliczeniową. W poniższym artykule przedstawiamy kilka najistotniejszych informacji o zeznaniu podatkowym i działalności wykonywanej osobiście.

  1. Czym dokładnie jest pit36 i kogo dotyczy?
  2. Do kiedy należy złożyć rozliczenie roczne osiągniętego dochodu do Urzędu Skarbowego?
  3. Dlaczego warto wykorzystać internetowy sposób na złożenie rozliczenia rocznego?

Czym dokładnie jest pit36 i kogo dotyczy?

Z deklaracji pit 36 może skorzystać tylko i wyłącznie osoba opodatkowana w formie skali podatkowej. Podatek wynosi w tym wypadku 12 %, a przekroczenie kwoty 120 000zł dochodu, obejmuje stawka 32%. Jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku, to naturalną konsekwencją jest to, że rozliczenie roczne staje się bardziej obowiązkową formalnością niż wynikiem kwoty do zapłacenia. 

Jaki rodzaj przedsiębiorcy musi zostać rozliczony przez PIT 36? Osoba, która pozyskuje przychody opodatkowane z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz wykonująca produkcję rolną, jednak przypisana do podatku liniowego.

 

Do kiedy należy złożyć rozliczenie roczne wysokości osiągniętego dochodu do Urzędu Skarbowego?

Rozliczenie pit powinno być złożone w Urzędzie Skarbowym w terminie do 30 kwietnia 2023 roku. Z racji, że ten dzień wypada również w dzień wolny od pracy, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy, czyli 2 maja.

Dlaczego warto wykorzystać internetowy sposób na złożenie rozliczenia rocznego

Zeznanie podatkowe inaczej deklarację pit można wypełnić nie wychodząc z domu. Jest to ogromne ułatwienie i intuicyjne rozwiązanie, pozwalające na zmniejszoną ilość błędów przy tak wymagającym dokumencie. Dlaczego więc formularze PIT 36L i wysokość osiągniętego dochodu, warto policzyć samemu, wykorzystując, przeznaczoną do tego stronę?

Zalety wykorzystania formy online

  • Oszczędność czasu i brak konieczności drukowania plików dokumentów, które kompletne, są dostępne jako zeznanie podatkowe PIT 36 online. Dodatkowo właśnie taka forma, dzięki intuicyjności, pozwoli na uniknięcie błędów, które można wykonać, wypełniając druk.
  • Rozliczenie w sposób zdalny wpływa na prędkość ewentualnego zwrotu - wiąże się to z automatycznym przesłaniem kompletu dokumentów do Urzędu Skarbowego właściwego. PIT 36L online pozwoli na uzyskanie należnego zwrotu podatku do 45 dni, nie zależnie od miejsca zamieszkania podatnika.
  • Elektroniczny PIT to pewność w dotrzymaniu terminów w danym roku podatkowym - zeznanie podatkowe PIT nadane pocztą tradycyjną i w formie papierowej może nie trafić w odpowiednie ręce w terminie. Daty złożenia deklaracji są ogromnie ważne i formularz zdalny, daje pewność dotrzymania warunków rozliczenia rocznego.
  • Zdalne wypełnienie zeznania rocznego daje możliwość rozliczenia wszystkich ulg podatkowych - dzięki formie intuicyjnej dokumentu, z łatwością można przejść przez najważniejsze punkty. PIT online to spokój i pewność o zaopiekowanie się własnymi pieniędzmi.
  • Elektroniczny PIT to nie oczywisty sposób na dbanie o środowisko - ze względu na brak potrzeby posiadania druku pit i składanie podpisów, na przykład za pośrednictwem platformy epuap  lub podpisane profilem zaufanym przedsiębiorca ma możliwość wykonać obowiązki bez wpływania na środowisko.

Rozliczyć PIT z Urzędem Skarbowym nie jest trudno i mimo wątpliwości czy pojawiających się pytań, warto otwierać się na nowe możliwości. Złożenie zeznania podatkowego jest obowiązkiem działalności gospodarczej opodatkowanej i skoro musi zostać wykonane, to warto korzystać z dostępnych ułatwień, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

15-02-2023 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]
Reklama [D] - m finance Kaja Kulczycka

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy uważasz Kino Panorama za atrakcyjne miejsce do oglądania filmów?

NIE
TAK
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G12] - JS-TŁUMACZENIA.PL

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...