Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kasacja pojazdów
Reklama [J] - GBS BANK
Jak dopasować obrus - ile powinien zwisać?

Nakrywając stół, na ogół bierzemy pod uwagę kolor obrusa oraz jego wzór. Długość i szerokość często pozostaje przypadkowa, kładziemy taki obrus, jaki akurat mamy. Tymczasem to, na ile obrus zwisa ze stołu, wbrew pozorom ma znaczenie. Zobacz, ile może zwisać obrus ze stołu.

Jak dopasować obrus – stół kwadratowy, owalny i okrągły

Obrus wbrew pozorom nie jest uniwersalnym nakryciem stołu. W zasadzie na każdy stół powinniśmy osobno dobierać obrus do salonu. Mało tego, jeśli stół jest rozkładany, potrzebujemy co najmniej dwóch różnych obrusów. Przekonanie, że przy złożonym stole obrus może więcej zwisać po bokach, nie ma racji bytu. Nawet jeśli nie planujemy sadzania gości na szczytach stołu, takie nakrycie będzie wyglądało bardzo nieestetycznie.

Stół owalny rządzi się tymi samymi zasadami, co stół kwadratowy i prostokątny. Mierzymy długość i szerokość, przy czym w przypadku stołu owalnego pod uwagę bierzemy największe odległości.

Jeśli chodzi o stół okrągły, to ta kwestia prezentuje się zupełnie inaczej. Tu mierzy się średnicę stołu. Można na taki stół położyć kwadratowy obrus i nie będzie to błędem, ale lepszy efekt otrzymamy, zamawiając na wymiar obrus na stół okrągły.

Jak dopasować obrus – ile może zwisać obrus

Kwestia zwisania obrusa ze stołu rządzi się kilkoma ścisłymi zasadami.

Dekoratorzy wnętrz radzą, by długość zwisu nie przekraczała 25 cm i nie była mniejsza niż 15 cm. Za optymalną długość zwisu uznaje się 20 cm. Jednak trzymanie się ściśle tej zasady, może zaprowadzić nas na manowce. Długość zwisu zależy bowiem od wysokości stołu oraz krzeseł.

Przede wszystkim obrus nie może sięgać do siedzisk krzeseł. To kwestia nie tylko estetyki, ale też bezpieczeństwa. Na ogół siadając do stołu, nie zastanawiamy się nad tym, czy musimy uważać na zwisający obrus, po prostu zajmujemy miejsce i wsuwamy krzesło. Jeśli obrus będzie zwisał zbyt nisko, możemy go przypadkowo pociągnąć. Niestety razem z obrusem pociągniemy zastawę stołową.

Najlepszym rozwiązaniem jest takie dopasowanie krzeseł do stołu, by obrus jednocześnie zwisał ze stołu na około 20 cm i tyle samo centymetrów wisiał nad krzesłem. Powyższe zasady tyczą się zarówno stołów prostokątnych, jak i okrągłych. Bardzo elegancko wyglądają również dopasowane kolorystycznie do obrusu zasłony zaciemniające.

Jak dopasować obrus – jakich błędów uniknąć

Miękko opadająca wzdłuż krawędzi stołu, lejąca się tkanina to marzenie każdego dekoratora wnętrz. Jednak praktyka pokazuje, że różne tkaniny mają odmienne właściwości. obrusy na stół z cienkiej bawełny, jedwabiu lub mikrowłókna zachowają się dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Ale już obrus z grubszej tkaniny nie opadnie luźno. Zanim zawinie się wzdłuż krawędzi, może wystawać nawet na centymetr poza stół. Trzeba mieć to na uwadze, bo w takim wypadku ostateczny zwis będzie krótszy.

Bardzo często stoły nakrywane są nie tylko samymi obrusami, ale też bieżnikami. Bieżnik to sposób na podkreślenie stylu wnętrza lub okazji, z jakiej nakrywamy stół, np. święta. Bieżnik z zasady układa się wzdłuż dłuższego boku stołu i złota zasada głosi, że długość bieżnika i obrusa powinny być takie same. Ewentualnie, jeśli bieżnik jest gruby, może być o centymetr lub dwa dłuższy, wówczas opadnie ze stołu na taką samą długość jak obrus. Układanie krótszego bieżnika niż obrus nie jest w dobrym guście.

[mat. partnera/ mas]

06-08-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

kawalerka Poznań
Barlinecki Ośrodek Kultury, poszukuje pr...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G9]
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...