REKLAMA [B] - Serwis Rowerowy
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Ile kosztuje i jak przebiega rejestracja samochodu?

Przymierzasz się do zakupu auta? A może nowy nabytek stoi już na Twoim podwórku? Niezależnie od tego, czy jest to pojazd używany, czy prosto z salonu - musisz go zarejestrować bądź przerejestrować, co wiąże się z formalnościami - wizytami w urzędach i różnego rodzaju opłatami. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, krok po kroku, jak przebiega, ile kosztuje oraz jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu.

Rejestracja samochodu od A do Z

W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano prawie 1,5 mln pojazdów. Ponad 500 tys. stanowiły nowe auta, zaś blisko milion to cztery kółka z tzw. “drugiej ręki”. Po zakupie zadaniem każdego kierowcy było załatwienie formalności związanych z jego zarejestrowaniem.

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić w ciągu miesiąca od momentu zakupu auta. Wszelkiego rodzaju czynności z nią związane opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie ze znajdującymi się tam przepisami, nowy właściciel musi udać się do starostwa powiatowego, urzędu miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (w przypadku większych miast) i złożyć tam stosowny wniosek uzupełniając go, o:

- dokument tożsamości,
- dokumenty potwierdzające własność auta: fakturę zakupu lub umowę kupna-sprzedaży, stare tablice oraz dowód rejestracyjny (jeżeli auto było wcześniej rejestrowane w Polsce), kartę pojazdu, aktualne badania techniczne i polisę OC.

Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, dodatkowo musimy przekazać urzędnikowi potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego oraz niezbędne dokumenty potwierdzające odprawę celną. Tak skompletowany zestaw z pewnością pozwoli nam uniknąć ponownej wizyty w Wydziale Komunikacji. Lista ta jest dłuższa w przypadku pojazdu zakupionego na kredyt.

Ile wynosi koszt rejestracji samochodu?

Koszt rejestracji samochodu w 2019 roku wyniósł 180,50 zł. W skład tej kwoty wchodzą opłaty, za wydanie dowodu rejestracyjnego (80 zł) oraz nalepki kontrolnej (18,50 zł). Kierowcy płacą także za nowe tablice rejestracyjne (80 zł) i opłatę ewidencyjną. Do dodatkowych kosztów zaliczamy opłatę za tzw. pozwolenie i tablice czasowe (13,50 zł), na których możemy jeździć do wydania tablic stałych.

Właściciel auta nie musi rejestrować go osobiście. Wystarczy przygotować upoważnienie i wręczyć je osobie, która ma reprezentować nas w urzędzie. Warto jednak pamiętać o tym, że będzie nas to kosztowało dodatkowe 17 złotych. Jeśli rejestracji dokona za nas współmałżonek lub ktoś z rodzeństwa nie zapłacimy ani złotówki.

Czy koszt rejestracji samochodu może być wyższy?

Koszt może być znacznie wyższy, ale wyłącznie z uwagi na nasze zachcianki. Jeżeli zależy nam na indywidualnych tablicach rejestracyjnych, musimy zapłacić za nie około 1000 złotych. Choć mamy praktycznie wolną rękę w ich projekcie, należy pamiętać, że pierwsze dwa znaki są zarezerwowane dla danego województwa, a do dyspozycji kierowców pozostaje od 3 do 5 znaków.

Czy na powyższych opłatach można zaoszczędzić?

Okazuje się, że możemy delikatnie zaoszczędzić, jeśli nasz nowy nabytek został zakupiony w tym samym powiecie, w którym dotychczas był zarejestrowany. W takiej sytuacji nie będziemy musieli wymieniać tablic rejestracyjnych, a także naklejki kontrolnej i w naszym portfelu zostanie około 100 złotych.
Konieczność wizyty w urzędzie dla większości z nas nie wiąże się z przyjemnością. Czy rzeczywiście - taki diabeł straszny? Nie! Jeśli jesteśmy odpowiednio przygotowani do rejestracji samochodu z pewnością szybko i bezproblemowo przebrniemy przez wszystkie niezbędne formalności, które pozwolą nam cieszyć się nowym nabytkiem.

[materiał partnera / mas]

30-12-2019 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - Meble BRW
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]

Restauracja w Barlinku Strzelecka 18 pos...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Dom o powierzchni 100m2 oddany do użytku...
Oczekujemy: • Minimum rocznego doświadc...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Kupię kawalerkę (mieszkanie) w Barlinku...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - Meble design
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - Cudeńka Nikola Burzyńska
Reklama [G13]

Ostatnie komentarze

Firmy

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Kancelaria Radcy Prawnego Beata Tyszkiewicz - Obst LL.M.

Porady prawne na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Kancelaria znajduje się w Pełczycach. Radca Prawny Beata...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. Auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młoda kobieta.

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. ...

Do wypadku doszło około godziny ...