Reklama [A] - Manpower Polska
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Czy basen w Barlinku rzeczywiście jest potrzebny?

30 grudnia odbyła się XXI Sesja Rady Miejskiej. Uchwalono m.in. budżet Gminy Barlinek na 2020 rok. Przedstawiono także propozycję Wieloletniego Planu Finansowego.

W tymże planie przedstawiono projekt budowy krytej pływalni - basenu sportowego, który usytuowany miałby być na Górnym Tarasie, a jego budowa rozpocząć by się miała między rokiem 2022 a 2024.

Budowa basenu była/ jest jedną z najważniejszych obietnic obecnego Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego. Może być też jedną z najtrudniejszych decyzji do podjęcia przez Radę Miejską jak i samego Burmistrza. Wszystko to z powodu opinii mieszkańców, których głosy są mocno podzielone.

Wielu mieszkańców twierdzi, że pływalnia w mieście jest niepotrzebna, a pieniądze można przeznaczyć na inne cele.

Biorąc pod lupę przykłady Gmin podobnych do Barlinka trzeba jasno powiedzieć, że wielu z nich nie udało się zbilansować wydatków na basen. Próby komercjalizacji nie przyniosły spodziewanych efektów, ale czy w rzeczywistości kryta pływalnia ma na siebie zarobić tak aby Budżet Gminy - czyli nas wszystkich - wyszedł na zero lub nawet zarobił. A może wersją do zaakceptowania jest minimalna strata. Wszystko jest kwestią kosztów, a te w przypadku nie tylko budowy, ale przede wszystkim utrzymania mogą być sporym obciążeniem dla miasta.

Podrążyliśmy temat i biorąc pod uwagę rozmiary basenu - pływalni koszty inwestycji mogą się wahać między 3 a 6 milionów złotych. W niewielkiej miejscowości Herby 25-metrowy basen kosztował 6,8 miliona złotych. Roczne koszty utrzymania wyniosły około 500 000 zł. Dane te należy jednak traktować mocno szacunkowo, ponieważ z roku na rok koszty rosną. Zależą także od kilku zmiennych. W tym przypadku kierowaliśmy się przede wszystkim wyborem basenu w niedużej Gminie.

Basen generuje przede wszystkim koszty w postaci wody i ścieków, energii elektrycznej oraz energii cieplnej.

Spróbujmy jednak przedstawić listę plusów i minusów budowy basenu. Zapewne będzie to lista niekompletna, dlatego też zapraszamy do dyskusji, wyrażenia swojej opinii, a także do oddania głosu w zamieszczonej w prawej kolumnie portalu sondzie.

PLUSY:

+ zwiększenie atrakcyjności miasta pod względem sportu i rekreacji dla mieszkańców Barlinka, co może mieć pozytywny wpływ na rozwój miasta, osiedlanie się nowych mieszkańców, a to może wpływać na poszerzenie grupy pracowników oraz ogólny rozwój gospodarczy,
+ poszerzenie oferty dla turystów,
+ możliwość organizacji eventów itp imprez komercyjnych,
+ możliwość organizacji zgrupowań dla sportowców,
+ wprowadzenie do zajęć szkolnych pływania jako korzystnej formy uprawiania sportu,
+ wprowadzenie do zajęć z seniorami tejże formy ruchu,
+ wprowadzenie do zajęć z osobami niepełnosprawnymi tejże formy ruchu,
+ zatrudnienie personelu,
+ wpływy ze sprzedanych biletów.

MINUSY:

- koszty budowy, (możliwe dofinansowanie)
- koszty utrzymania, które w znacznej mierze pokrywać będzie Gmina Barlinek,
- konkurencja w postaci basenów w Choszcznie, Myśliborzu i przede wszystkim Gorzowie.

Zapraszamy do dyskusji.

16-01-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Drogi Tomasz poczytaj ilu ludzi w LA pracuje dla każdego radnego...
 • Jest potrzebny ! szkoda czasu na tego typu pytanie z cyklu czy uczyć dzieci pływania itd... Wiem że w dzisiejszych czasach tzw "dobre zmiany" potrzebni są zwykli pracownicy na produkcję więc nie warto za wiele inwestować w dzieci. Tak jak to powiedział min Gowin - Polacy jako najtańsza siła robocza którą uzupełni się o inteligencje z Ukrainy (Krynica 2019) . Pytanie czy w Barlinku potrzeba tyle samo radnych co w Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone tu i tam 15. Jest takie powiedzenie twój płot zjada twoje plony.
 • Ed. Nie każdy zysk to pieniądza. W tym przypadku zysk to dodatkowa aktywność społeczeństwa, zdrowie oraz atrakcyjność miasteczka.
  Barlinek to w gruncie rzeczy nie jest biedne miasto. Budżet jest rekordowo wysoki. W tym roku Barlinek zainwestuje ponad 30 milionów złotych w inwestycje. Zadłużenie jest na poziomie do opanowania. Wszystko jest pod kontrolą.
  Nas jest stać na basen. Nie da się wszystkiego przeliczać czy porównywać twierdząc ... po co basen, dajmy te pieniądze na szpital. Gdyby tak myśleć za każdym razem, to po co nam wszystko inne - dajmy na szpital.
  Po co nam wielkie telewizory, telefony, mercedesy czy porsche, skoro możemy te pieniądze przekazać na szpital albo bratka.
 • Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców gminy i miasta Barlinek byłby VOCHER(np. 200 zł) dla tych, którzy rozliczają tutaj podatek Pit.Vocher np.mozna by było wykorzystać na kulturę (bilety itd ), basen itd dofinansowania już w Polsce działają i wszyscy są zadowoleni.
 • Koszty utrzymania basenu są b. Duże. (Utrzymanie takiego basenu, personelu itd...). Może nie przynieść zysków
 • Jestem za! Od roku jeżdżę z dziećmi do Gorzowa na basen, na kurs pływania, za który płacę średnio 300zł miesięcznie razem z dojazdami. W samej klasie syna jeździ ok. 5 rodzin (o których wiem). Sama też z przyjemnością chodziłabym i na basen i np. na aerobik wodny! Do tego szkoły, przedszkola, osoby starsze. No i rodziny w weekendy,jak i okoliczne miejscowości. Może firmy dorzucałyby się do karnetów dla swoich pracowników i ich rodzin. Pełczyce na pewno chętniej przyjeżdżałyby do Barlinka niż do Choszczna ;) szkoła radosna wozi swoich wszystkich uczniów do Myśliborza, do Barlinka mieliby bliżej, proste! Nie wiem czy finansowo by się to kalkukowało, nie znam się na tym. Ale na pewno dla dużej ilości osób jest potrzebny!! :)
 • a może najpierw 555 mieszkań ,1111 miejsc pracy i 2222 powrotów na stałe,to może poruszyć starzejący i wyludniający się BARLINEK ...basen kryty ...myślę że to wydatek kilkunastu milionów dla kilkunastu miejsc pracy dla kilkudziesięciu użytkowników. patrz ....ryneczek...ładny,fajny i co 1,5 miliona wydano dla 2-3 handlujących....prywatny przedsiębiorca...handlowiec...musi wydać 0,5 miliona na swoje miejsce pracy ...własnych lub z kredytu. TAKIE same problemy,obawy i rozterki w sprawie basenu ma Kostrzyn...
 • Pewnie lepiej dla gminy i miasta wybudowac KIKA lub inny handlowy bo na tym zarobia ale basen jest bardzo potrzebny zwlaszcza kiedy prawie nie ma zabiegów wodnych ,bo wanny ktore sa to najczesciej popsute
 • Bezsensowny wydatek dla gminy. Znając Barliniaków nie będą z niego korzystać.
 • Jaka konkurencja w Myśliborzu czy w Choszcznie.Do tych miejscowości trzeba dojechać a tu na miejscu.Zajęcie dzieci i młodzieży w okresie wiosennym,jesiennym,zimowym a może i nawet letnim jak będzie zimno czy deszczowo.Ludzie mają różne schorzenia kręgosłupa gdzie zalecane jest pływanie,a wszystko było by na miejscu.Oczywiście nie sam basen a też sauny.
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]
Reklama [E] - Serwis Rowerowy

Firma Pro-Trailer Lipiany Sp. z o.o. szu...
Sprzedam Suzuki Splash 1 242 cm3 benzyna...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama G3] - Autopromocja
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G9] - Janmet ogrodzenia panelowe
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - AUTOPROMOCJA

Ostatnie komentarze

Firmy

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...