Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Radiowa ''Jedynka'' w Barlinku. Jak nas widzą w Polsce?

Radiowa Jedynka gościła w wyjątkowym miejscu na mapie Polski - w Barlinku. To tutaj urodził się największy szachista w historii świata i tutaj jest Europejska Stolica Nordic Walking. Od lat na tym terenie wybiera się królową puszczy i to właśnie tutaj znajduje się znany na całym świecie SP1KRF czyli Barlinecki Klub Krótkofalowców.

Barlinek to taki mały Berlin

Historia tej malowniczej miejscowości Pojezierza Myśliborskiego położonej w Barlinecko – Gorzowskim Parku Krajobrazowym i bezpośrednim sąsiedztwie Źródliskowej Doliny Płoni zwanej „Bieszczadami Barlineckimi” sięga 1278 r. - Dokładnie tydzień temu 25 stycznia Barlinek obchodził swoje 742 urodziny - mówił Paweł Cichecki, regionalista, który pokrótce opowiedział o historii tego miejsca. - W akcie lokacyjnym jest podana nazwa "Nowy Berlin". Jeżeli ktoś kojarzy z niemieckim Berlinem to bardzo dobrze, bo stamtąd prawdopodobnie pochodził Henryk Leute i kolonizatorzy, którzy osiedlali się na tych ziemiach. Nazwa w trakcie wieków ewaluowała troszeczkę. - dodał.

Paweł Cichecki zaznaczył, że najlepszym okresem dla miasta był początek XX wieku. - Wtedy Barlinek bardzo się rozrastał, otrzymał nazwę "Luftkurortu", z tego powodu, że był bardzo dobry mikroklimat, piękne położenie w dolinie wśród wzgórz morenowych i mnóstwo ścieżek spacerowych - wyjaśnił gość audycji.

SP1KRF - Barlinecki Klub Krótkofalowców

Pomysłodawcą utworzenia klubu w Barlinku był Jan Augustyniak, szef wydziału łączności LOK w Szczecinie. On to w 1974 roku zaproponował Stanisławowi Smoleniowi (radiotelegrafiście z wojska) założenie klubu. Stanisław w grudniu 1974 roku zdał egzaminy i otrzymał indywidualną licencję nadawczą a już 10.01.1975 odbyło się pierwsze zebranie założycielskie klubu Łączności Ligi Obrony Kraju przy ZUO BOMET.

Najsłynniejszy szachista

Ten znany i popularny kurort wypoczynkowy nosił niegdyś przydomek "Perły Nowej Marchii" i do dzisiaj nie zatracił charakteru miasta turystycznego. To tutaj w 1868 roku w domu przy ul. Chmielnej urodził się Emanuel Lasker – szachowy arcymistrz świata, filozof i matematyk, który niepodzielnie i nieprzerwanie przez 27 lat królował w świecie szachów. w Muzeum Regionalnym w Barlinku znajduje się kolekcja dwudziestu kompletów szachów. - Sąto szachy współczesne jak i troszeczkę starsze, które pochodzą z kolekcji prywatnych oraz aukcji internetowych - mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia Monika Przybylska.

Europejska Stolica Nordic Walking

Barlinek jest promowany jako "Europejska Stolica Nordic Walking". Wokół miasta zostało wytyczonych 7 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, łącznie 54 km. - Wbrew pozorom Nordic Walking to wcale nie jest wysiłkowy sport - podkreśliła Katarzyna Mielcarek - pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking. Rozmówczyni Romana Czejarka i Grzegorza Fątczaka zdradziła również, dlaczego Barlinek stał się Europejską Stolicą Nordic Waking. - Postanowiliśmy zaryzykować i sprowadziliśmy tutaj do Barlinka w 2008 roku tą awangardową na tamte czasy rekreację. Był to czas, w którym rozpoczęła się historia wspólnej Europy, więc postanowiliśmy stworzyć europejską stolicę - dodała.

Studio radiowej Jedynki stanęło w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, skąd prowadzący audycję plenerową "Jedyne takie miejsce" spotkali się ze swoimi słuchaczami, zaprosili na Międzynarodowy Plener Malarski, Letnie Wieczory Filmowe, zachęcili do spróbowania kulinarnych przysmaków oraz do odwiedzenia Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach.

Leśniczy Piotr Piotr Zmarzlik zdradził tajemnice Puszczy Barlineckiej, a Marcin Kaczmarek, ornitolog leśniczy, ciekawostki Doliny Płoni.

Prowadzący wybrali się również do Muzeum Regionalnego w Barlinku, by opowiedzieć o jego unikatowych wnętrzach i aranżacjach oraz o niezwykłym zbiorze szachów w biograficznej części wystawy dotyczącej pochodzącego z Barlinka szachowego arcymistrza świata.

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek, Grzegorz Frątczak

Goście: Katarzyna Mielcarek (pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking), Paweł Cichecki (regionalista, przewodnik turystyczny, pasjonat historii miasta), Wiesława Skierska, Monika Przybylska (Muzeum Regionalne w Barlinku), Piotr Zmarzlik (leśniczy), Marcin Kaczmarek (ornitolog), Brygida Liśkiewicz (dyrektor Barlinowskiego Ośrodka Kultury, Stanisław Smoleń (Barlinecki Klub Krótkofalowców), Marzena Olszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia"), Agnieszka Nikoliszyn - Granatowska (Stowarzyszenie "Włoczykijki"), Dariusz Zieliński (burmistrz miasta).

Źródło: https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2445917

01-02-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Czy pan Burmistrz powiedział o ile podniósł nam cenę śmieci?
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]
Reklama [E] - Serwis Rowerowy

Witam, mam na sprzedaż pół domu dwurodzi...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Potrzebna księgowa do biura rachunkowego...
Działka położona w cichej i malowniczej ...
Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Kupię kawalerkę (mieszkanie) w Barlinku...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - Bumat.
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G13] - Maszyny wulkanizacyjne.
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - AUTOPROMOCJA

Ostatnie komentarze

Firmy

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...