Reklama [A] - 2x3 SA
Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [J] - GBS BANK
Powstał Barlinecki Park Krajobrazowy!

Pomorze Zachodnie wzbogaciło się o nowy park krajobrazowy.

Barlinecki Park Krajobrazowy został wydzielony z Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, który rozciągał się na terenach dwóch regionów: lubuskiego i zachodniopomorskiego. Barlinecki Park Krajobrazowy w całości położony jest na Pomorzu Zachodnim i znajdzie się pod nadzorem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Decyzję o powołaniu parku podjęli dziś (21 września br.) radni Semiku.

Do tej pory nadzór nad parkiem sprawował zespół parków krajobrazowych z siedzibą w Gorzowie Wlkp., co sprawiało wiele utrudnień przy finansowaniu działań, w tym inwestycyjnych, zwłaszcza kiedy województwa zaczęły sięgać po środki unijne.

- Powołanie Barlineckiego Parku Krajobrazowego i oddanie go pod pieczę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego pozwoli nam efektywniej zadbać o ochronę tych cennych terenów. To otwiera nam także nowe drogi do tego, aby przybliżyć mieszkańcom i turystom na Pomorzu Zachodnim, jakim bogactwem przyrodniczym dysponujemy – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowy park posiada powierzchnię ponad 11 tys. ha, a zlokalizowany jest na terenie gmin Barlinek, Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski) i Pełczyce (powiat choszczeński). Na jego terenie, w przeważającej części położonym na obszarze Puszczy Barlineckiej, znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Markowe Błota oraz Skalisty Jar Libberta.

Szczególnymi celami ochrony Parku będą m.in. ochrona ekosystemów Puszczy Barlineckiej i doliny rzeki Płoni, jarów i wąwozów ze znajdującymi się tam skałami, ochrona obiektów tradycyjnego budownictwa szkieletowego, układów zieleni komponowanej, starych drzewostanów dębowych.

Utworzenie Barlineckiego Parku Krajobrazowego konsultowane było z samorządami lokalnymi. Projekt uchwały uzgodniły rady gmin położonych na terenie projektowanego parku, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, a pozytywną opinię wydały również Rada Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Do projektu wprowadzono m.in. rozwiązania zwiększające możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego, wypoczynku dzieci i młodzieży na wodach jeziora Barlineckiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych Parku.

Barlinecki Park Krajobrazowy stał się siódmym parkiem krajobrazowym na Pomorzu Zachodnim pod nadzorem Zespołu Parków Krajobrazowych naszego regionu. Aktualnie na terenie naszego województwa są to parki: Szczeciński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Ujście Warty, Iński Park Krajobrazowy oraz Drawski Park Krajobrazowy.

21-09-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Sierżant Kamil Całek-W AKCIE PROTESTU ODCHODZI Z POLICJI you tube ! Czas na referendum przywracające karę śmierci inaczej ludzie będą nadal traktowani jak bydło !
 • Jak bogata gmina!Ciekawe co nasz burmistrz zrobi ze szpitalem za który odpowiada.A w jego wytłuczeniach nie słychać by to wiedział.
 • Koronawirus istnieje, więcej, koronawirusów są tysiące tysięcy trylionów, pandemii nie ma. To marksistowska WHO zmieniła definicję pandemii z ofiar śmiertelnych na zakażenia. Na tej zasadzie jest pandemia kataru, pandemia przeziębienia, itp. To jest INŻYNIERIA SPOŁECZNA. Czyli uderzenie w gospodarkę (w Polsce stracono kilkaset miliardów złotych), Kościół, edukację, relacje rodzinne, to, wreszcie, narzędzie obalania konserwatywnych rządów, itd. Skończyć i wygaszać to szaleństwo…

  Mam pytanie do wyznawców covida. Dlaczego jeszcze nie wymarła Białoruś na tą pseudo pandemię? Nie było tam zatrzymania gospodarki, liga piłki nożnej grała bez przerwy, na dzień pabiedy wojsko białoruskie urządziło paradę. Żadnych obostrzeń, żadnych maseczek. I nic się nie stało. W odwecie jako państwu, które daje zły przykład Zachód zrobił Łukaszence rewolucję. I znów tysiące ludzi maszeruje ramię w ramię i co ? I nic. Nie ma trupów leżących na ulicach. Dalej wierzycie w te bajki o zjadliwym wirusie ?
 • Covid 19 Olimpiada w Londynie w 2012 roku pokazali nawet kto zachoruje za takich debili nas mają i chyba słusznie ! Dzisiaj maseczki jutro 500 od domu jak jest obecnie w Izraelu albo ograniczona ilość osób w domu jak jest w Australii. A może zamknięte miasta jak w Argentynie ? Co wybierasz niewolniku w masce ? https://zrzutka.pl/h266xv
 • Zaraz będzie zakaz wejścia do lasu i dojdzie do tego zakaz rozmów publicznych ! A to dopiero początek. Wyśmiewano ludzi którzy już parę lat temu to zapowiadali ! Jak tam niewolnicy maseczkowi macie jeszcze jakieś samodzielne komórki myślące ? https://www.youtube.com/watch?v=IP4k1aJpIcM&feature=share&fbclid =IwAR3WJtIjjC1rKJLpRnUuHl28nbJat9FaQtbvJmODK1vJ4t3_mXzCAf0ypD0
 • Może Ogród Dendrologiczny w Przelewicach podpiąć jako rezerwat ściśle chroniony w ramach nowego Barlineckiego PK.
  Park zyskał by na renomie. Tylko problem finansowania oczywiście..
 • Now, this is epic
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]

Zapraszam na sesje zdjęciowe.Chętnie uwi...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama G3] - Autopromocja
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G9] - Janmet ogrodzenia panelowe
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - AUTOPROMOCJA

Ostatnie komentarze

Firmy

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...