Reklama [A] E-CHO
Reklama [B] - HELOWE BARLINEK
Reklama [J] - GBS BANK
Podpisano umowę na rewitalizację przestrzeni publicznej.

Wielkimi krokami wkracza do gminy Barlinek rewitalizacja przestrzeni publicznych. Na ten temat pisaliśmy wczoraj. Dziś więcej informacji.

Samorząd gminy oraz wspólnota mieszkaniowa przy ul. Gorzowskiej zamierzają zmodernizować budynki mieszkalne, obiekt dawnej szkoły „Ekonomika”, zaplecze stadionu sportowego, teren tzw. „Starego Tartaku”, a nawet centrum miejscowości Moczydło. W sumie to siedem inwestycji, których realizacja otrzyma ponad 9 mln zł z RPO WZ 2014-2020. W czwartek, 13 grudnia 2018 roku podpisy na umowach dofinansowania przedsięwzięć złożył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, burmistrz Dariusz Zieliński i prezes Barlineckiego TBS-u Elżbieta Walczyńska.

Modernizacje zaplanowano na lata 2019 i 2020. Kosztować będą Gminę Barlinek i Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Gorzowskiej w Barlinku ponad 15 mln zł.

- Rewitalizacja oznacza dosłownie przywracanie życia. To przede wszystkim dbałość o estetykę przestrzeni nas otaczających. Proces ten stanowi jednak dla samorządów czy wspólnot mieszkańców gigantyczne wyzwanie, szczególnie finansowe. Cieszą projekty rozwojowe, ale musimy zmierzyć się także z zaniedbaniami sprzed lat w zakresie infrastruktury komunalno-mieszkaniowej. Dobrze zatem, że z pomocą przychodzą eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego - przekonywał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Rewitalizacje przestrzeni publicznych obejmują głównie sferę mieszkaniową, ale także społeczną, sportową czy edukacyjno-kulturalną.

- To potrzeba czasu, jak i kontynuacja zaplanowanych działań. Inwestycje są spójne i dobrze przemyślane, bowiem łączą się z wcześniej zrealizowanymi lub obecnie wdrażanymi projektami, np. nad Jeziorem Barlineckim czy w obiektach komunalnych - przyznał burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński.

Termomodernizacja budynków mieszkalnych

To w sumie 17 obiektów. Zlokalizowane są w centrum miejscowości Moczydło jak i w Barlinku przy ulicy Gorzowskiej 8, 16, 23, 24, 49a, 54, 56, 62, 66, 67, Koziej 5, Chmielnej 6 czy 31 Stycznia 15, 18, 23, 24. Prace przewidują m.in. remont dachu, wymianę rynien, parapetów, okien i drzwi, docieplenie ścian, montaż nowej instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej czy zagospodarowanie terenu np. nasadzenia zieleni, położenie chodników czy postawienie ławek.

- Jako BTBS i Wspólnoty Mieszkaniowe jesteśmy przed ogłoszeniem postępowań przetargowych przy inwestycjach. Ze zmian skorzystają mieszkańcy naszych przedwojennych kamienic. W sumie będzie to kilkaset osób - wyliczała prezes Barlineckiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Elżbieta Walczyńska.

Rewitalizacja na cele społeczne

Służyć temu celowi ma adaptacja i remont budynku dawnej szkoły, tzw. „Ekonomika” przy ul. Jeziornej 8. Nowe miejsce stanie się siedzibą dla Urzędu Stanu Cywilnego, a przede wszystkim Centrum Wsparcia Rodziny, które świadczyć będzie usługi terapeutyczne i psychologiczne. W Centrum funkcjonować będzie m.in. Zespół Interdyscyplinarny d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz placówka wsparcia dziennego prowadzona jako świetlica opiekuńczo-wychowawcza z elementami socjoterapii.

Modernizacje dla przestrzeni rekreacyjnych

Przykładem takich działań będzie przebudowa budynku zaplecza stadionu miejskiego czy też terenu tzw. „Starego Tartaku”. W pierwszym przypadku powstanie dwukondygnacyjny obiekt z reprezentacyjnym przeszklonym holem, z którego korzystać mają stowarzyszenia sportowe organizujące wydarzenia rekreacyjne. W drugim zaś utworzone zostanie Miejskie Centrum Rekreacji i Integracji Społecznej, które wraz z wybudowanym w ramach projektu np. dostępem do plaży, pomostem z punktem widokowym, placem zabaw, wiatą wypoczynkową czy infrastrukturą sportową stanie się kolejnym zrewitalizowanym miejscem nad Jeziorem Barlineckim służącym mieszkańcom miasta i turystom.

Prawie 100 unijnych mln zł na rewitalizację w regionie

Umowy między Urzędem Marszałkowskim, a barlineckimi beneficjentami to kolejne z porozumień podpisywanych w ostatnim czasie z beneficjentami 9 Osi Priorytetowej „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. W zakończonym w pierwszym kwartale 2018 roku konkursie Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie dla 48 przedsięwzięć tego typu. Przeznaczył na ten cel prawie 100 mln zł unijnego wsparcia.


13-12-2018 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Ależ Norek dobrze napisane. Za kilka milionów odnowią skanseny Barlinka. Szkoda, że ludzie, którzy tam mieszkają mają to głęboko w dupie i szybko zniszczą fasady swoimi fascynującymi graffiti i szczochami.
    Ludzie zaś normalni żyjący w blokach będą musieli sami się złożyć na fundusz remontowy.
    Polska to jest kraj, w którym warto być biednym, bo wszystko ci dadzą i za ciebie zrobią.
  • Przydałaby się umowa na rewitalizację budynku z zawartością na ulicy Niepodległości 20.
  • Jasne, wszystkim tym chlorom, alkoholikom zróbcie pięknie domy z zewnątrz i wewnątrz a ludzie, którzy mają swoje i dbają o swoje muszą sami wyłożyć pieniądze na remonty i termomodernizację.
    Ulica Kozia, gdzie mieszkają wygnani z innych części miasta ci, którzy nie płacili rachunków, czynszów, których na nic nie było stać bo są alkoholikami, ćpunami i tym podobnymi.

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - Meble BRW
Reklama [D]
UNILINK - EK Ubezpieczenia
Reklama [E]
Reklama [E] - EFECT OKNA

W dniu 19 czerwca 2019 r na terenie mias...
Lokal o powierzchni 55m2, centrum Barlin...
Sprzedam rower BMX Rayon model 555 Row...
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z cza...
Kawalerki, mieszkania dwu-pokojowe, mies...
Sprzedam drewno opałowe brzoza, wiąz, ol...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Z której "jadłodajni" najczęściej korzystasz?

Konkret Pizza
Bar AS
Restauracja Stara Galeria
Pizzeria VIP Pizza
Restauracja Land
Restauracja Strzelecka 18
Bar & Grill Na Murze
Pizzeria Verona
Bar Głodzilla
Restauracja Wielkopolanka
Bar Maxi
Spiżarnia Bistro & Cocktail
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - INTER-COM
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [D7] - RACHUNEK S.C.
Reklama [G8]
Reklama [G9]
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [D] - INT. Production
Reklama [G13]
Reklama [G13] Smaczna Dieta

Ostatnie komentarze

Firmy

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Kancelaria Radcy Prawnego Beata Tyszkiewicz - Obst LL.M.

Porady prawne na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Kancelaria znajduje się w Pełczycach. Radca Prawny Beata...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. Auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młoda kobieta.

Tragiczny wypadek w Wierzchnie. ...

Do wypadku doszło około godziny ...

Wybory Samorządowe 2018. W Gminie zarejestrowano 8 komitetów.

Wybory Samorządowe 2018. W Gmini...

21 października 2018 roku odbędą...