Reklama [A] - Inter Com Łukasz Wrona
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
MK KOSMETOLOG
Reklama [J] GBS Bank
List do Redakcji: Szanowny Panie Proboszczu Parafii NSNMP w Barlinku!

Na skrzynkę redakcyjną wpłynął list od mieszkanki Barlinka, który w całości i oryginale poniżej publikujemy.

Z bólem i wielkim rozczarowaniem chcę się odnieść do Pana w kontekście słów, jakie padły z kazalnicy w ubiegłą niedzielę na mszy o godzinie 10.30. Musiałam zaczekać, by nie pisać w afekcie, by w spokoju jeszcze raz odtworzyć Pana słowa.

Otóż, jak od wielu lat udałam się z mężem do świątyni, z którą związana jestem bez mała od sześćdziesięciu lat. To tu miały miejsce niezwykle ważne w moim życiu wydarzenia. Szłam w skupieniu i z nadzieją na kolejne spotkanie z Bogiem. Szukać otuchy, pocieszenia i po ty, by podziękować Mu za wszystko, co się wokół mnie dzieje. I oto nagle w miejscu, którego przeznaczenia nie trzeba nikomu tłumaczyć, stało się coś, co zachwiało - nie moją wiarą, bowiem ta jest niepodważalna, głęboko ugruntowana we mnie, ale zachwiało celowością uczęszczania na mszę.

Z kazalnicy popłynął głos pełen przekłamań, indoktrynacji, niechęci i zjadliwości. Szanowny Panie Proboszczu, porównanie Unii do komuny jest haniebne. Chcę uświadomić Panu, że w Unii nikt nie decyduje za nas. My - tak jak wszystkie kraje członkowskie - mamy takie samo prawo głosu. O ten głos starali się przedstawiciele wszystkich ugrupowań w Polsce, tym samym legitymizując zasadność jej istnienia. Założenia, cele, idee UE są dostępne na stronach internetowych, do których Pana zachęcam, by wnikliwie zapoznać się z nimi.

Czy uważa Pan, że takie same zasady przyświecały dysydentom komunistycznym? Taka retoryka Pana i ludzi uznających UE za uzurpatora i wroga prowadzi w linii prostej do nagabywania społeczeństwa, by skłaniało się do wyjścia z UE. Proszę przejechać się po kraju, przejść po ulicach naszego miasta i zobaczyć, ile przedsięwzięć dokonało się ze środków unijnych. Proszę zapytać włodarzy miasta w jakim procencie miasto partycypowało w tych przedsięwzięciach. Proszę posługiwać się liczbami, a nie sympatiami albo antypatiami.

Dane z Ministerstwa Finansów! - ministerstwa będącego pod jurysdykcją partii rządzącej pokazują: Saldo transferów pomiędzy Polską a Unią Europejską w latach 2004-2021 (do końca listopada 2021 r.) jest dla Polski dodatnie i wynosi prawie 141,8 mld EUR. Wg danych Ministerstwa Finansów na koniec listopada 2021 r. Polska wpłaciła od maja 2004 r. do budżetu UE ponad 68,6 mld EUR (uwzględniając zwroty oraz składkę). ( żródło https://www.poir.gov.pl/strony/wiadomosci/1418-mld-euro-zyskala-polska-w-rozliczeniach-z-budzetem-unii-europejskiej-od-poczatku-czlonkostwa-w-ue/)

A poza tym, Szanowny Panie Proboszczu! Kazalnica to nie miejsce na politykę, ale miejsce, z którego winno płynąć słowo Boże, wolne od nienawiści, pozbawione zakłamań. Mądre, obiektywne, krzepiące i pozwalające coraz lepiej, pełniej zbliżać się do Boga, jednoczyć ludzi. Nie dzielić. Nie wbijać się klinem między ludzi. Tak czynił nieodżałowany Ksiądz Bronisław Lose. Dlaczego Pan nie powie ludziom, że odejście z owej Brukseli, o której mówił Pan z tak wielką abominacją, że:
-młodzi nie będą mogli z łatwością kształcić się za granicą
- że wiele kobiet, w tym z naszego miasta nie będzie mogło podejmować legalnej pracy za granicą, nie będzie można otwierać firm,
- że młodzi ludzie- nasi synowi, nasze córki pozakładały rodziny w krajach należących do Unii, będą mieli utrudniony kontakt,
- że podróżowanie nie będzie odbywało się z taką łatwością, na co czekaliśmy cały komunistyczny okres.

O innych zaletach też niech Pan będzie łaskaw poczytać w Internecie i popytać ludzi. Pomijam kwestie gospodarcze, ekonomiczne, sprawę bezpieczeństwa) Powiedział Pan, że nie możemy pozwolić, by Unia decydowała za nas, za nasze pieniądze. Naprawdę posiadamy takie środki, które pozwalają nam na modernizację dróg, budynków, itd., na leczenie? Czy w takim razie z NATO też musimy wyjść, bo tam też nie decydujemy sami. Gdzie i z kim będziemy? Pytanie wydaje się szczególnie zasadne w kontekście tego, co właśnie dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Czy demokracja polega na podporządkowaniu się jednemu człowiekowi? Naprawdę tak pan myśli? Powielił Pan dokładnie tę narrację, którą stosuje PiS. Straszne i smutne były Pana słowa. A ja oczekuję kościoła apolitycznego. Dzisiaj kościół uznawany przeze mnie na mój stał się nie moim kościołem. Czuję się oszukana i okradziona z miejsca, przestrzeni, która stanowiła dla mnie miejsce spotkania z Bogiem. Posunął się Pan do polityki w najgorszym wydaniu, serwując informacje niezgodne z prawdą. Pełne jadu, niechęci i indoktrynacji. Nie takiego kościoła chcę. Niech Pan łaskawie z wysokości ambony popatrzy - ławki Panu pustoszeją.

To, że wspomniał Pan o złym powietrzu w Barlinku - było ok. Wszyscy wiemy jakie to ważne, by żyć z zdrowym środowisku. Trzeba o to walczyć, ale pamiętać też o bycie. To zakład zapewniający pracę ludziom, utrzymujący rodziny. Trzeba robić wszystko by i wilk i owca.

Z wielkim rozczarowaniem
Iwona Żytkowiak

30-08-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • A ja pytam dlaczego Barlineccy Żydzi nie mają do dzisiaj przydzielonej Synagogi. To antysemityzm władz Gminy
 • To jest właśnie problem współczesnej Polski. Z góry zakładamy podział na pro Kaczyńskich i pro Tuska, albo, że jak ktoś nie lubi PiSu i Kaczyńskiego to znaczy się, że jest za PO i Tuskiem.
  A ja państwu powiem, że nie jestem ani za Kaczyńskim ani za Tuskiem, bo obaj są warci tyle co zeszłoroczny śnieg. Obaj tworzą podziały. Obaj tworzą SZAMBO!!!
  Na dziś rząd stanowi PiS. I tenże pis mi się nie podoba, bo tworzą go ludzie cyniczni i źli wcale nie lepsi niż Tusk i inni. Taki sam cynizm, kłamstwo, obłuda i złodziejstwo. Najgorsze jest, że się z tym nie kryją. Kradną, kłamią, manipulują cały czas.
 • @Do Heleny

  Akurat te określenia są w powszechnym obiegu przypisywane wyznawcą Kłamczyńskiego (Pelikany bowiem wszystko łykną, co tylko usłyszą w TVPdezinfo) oraz Herr Tuska (Lemingi dokładnie tak samo bezrefleksyjnie zachowują się względem WSI24), stąd gdy tylko wszystkie Media Głównego Ścieku zaczęły robić na zlecenie BigPharmy Polakom wodę z mózgu ws. tego Koronaświrusa (pomimo, że sami epidemiolodzy wprost przyznawali, iż z koronawirusami od dziesięcioleci się już zmagaliśmy, traktując je zawsze jako pospolite choroby grypopodobne), to wtedy wyborcy sitwy POPiS wspólnie ramię w ramię robili iście faszystowską nagonkę na tych wszystkich, którzy nie chcieli się poddać temu Eksperymentowi Medycznemu (który nawet na zwierzętach nie był przetestowany), zupełnie nie licząc się z jakimikolwiek Prawami Obywatelskimi, wynikającymi z Konstytucji RP (a wg tego Najwyższego Prawa w Polsce nikt nie może być przymuszanym do robienia za Królika Doświadczalnego tj. w Obozach Koncentracyjnych robili z Polakami Niemcy, testując na nich analogiczne szpryce, za co musieli nawet wypłacić im po II WŚ odszkodowania).
  Z powyższych względów nie ma w praktyce większej różnicy pomiędzy takim tutaj kaczym Janem, a donaldową Iwoną, skoro Ci na rozkaz swoich Bossów Partyjnych są gotowi odebrać Polakom wszelkie prawa obywatelskie i dlatego tak tego pierwszego uwiera prawdziwie BogoOjczyźniany Grzegorz Braun (gdyż ten swoją postawą dowodzi, jak bardzo zakłamany jest w swoim postępowaniu JarKacz), zaś tą z kolei tą drugą każdy taki sam BogoOjczyźniany Duszpasterz (każdy bowiem Duchowny naśladujący patriotyczną postawę Naszego Prymasa Tysiąclecia jest największym wrogiem dla tego całego Układu Magdalenkowego, który doskonale wie, że Kardynał Stefan Wyszyński nigdy by się nawet nie zgodził, aby pod zasłoną dymną Plandemii Kościoły były zamykane, zaś Wierni przymuszani do zakładania na twarz uwłaczających Boskiemu Majestatowi szmat, które przed niczym przecież nie chronią, a mają za zadanie tylko sprowadzić Katolików do poziomu równie poniżająco zakneblowanych Muzułmanek).
 • Ireno, Pelikany to ci, którzy wszystko łykają, bez żadnej refleksji, analizy, zastanowienia.
  Lemingi zaś to ci ze skłonnością do samobojstwa, pozbawieni instynktu samozachowawczego.
 • Ireno, co Ty pleciesz o pryskającym czarze księży?
  Zdrowo myślący człowiek wie, że w każdym środowisku zdarzają się czarne owce. Pedofilów można znaleźć i wśród lekarzy, i nauczycieli, i prawników..
  W ogóle spraw pedofilskich w Polsce, księża stanowią znikomy procent, a tylko o nich mówi się tak wiele.
  Ireno, zachęcam Cię, napisz śmiało, że czar np. nauczycieli prysł, bo można wśród nich znaleźć pedofili. Śmiało kobieto, nie bój się prawdy na ten temat.
 • @Do Irena
  "Bramy piekielne go nie przemogą", także możecie się Wy wszyscy promotorzy dewiacji seksualnych oraz pedofilii z tego Waszego mafijnego półświatka LGBT dwoić i troić, a i tak Kościół Rzymskokatolicki jak trwa od tysiącleci, tak dalej będzie trwał (szczególnie na Ziemiach Polskich, jako Europejskim Przedmurzu Chrześcijaństwa), gdy już o tej całej Waszej antynarodowej NeoMarksistowskiej rewolucji w ramach tego szatańskiego UnioBurdelu nikt nawet w kolejnych pokoleniach Polaków pamiętał nie będzie (Waszym Komunistycznym poprzednikom w PRLu się wojna z KK nie powiodła i Wy też polegniecie, albowiem ZŁO jest autodestrukcyjne i sami się wykończycie we własnym zawistnym sosie, tak jak to przerabialiście już wielokrotnie w historii).
 • Jeśli chodzi o moralność to idealnym przykładem jest gro księży. Szczególnie ci oskarżeni o pedofilię, molestowanie, przemoc. Do tego dodam księży, którzy porzucają stan kapłański, bo poznali kobietę, mężczyznę, mają dzieci, utrzymują dzieci, tworzą fundusze na utrzymanie dzieci i tajemnicy, że dzieci mają.
  Moralność to działki, samochody, nieopodatkowane pieniądze. To jest ta nasza katolicka moralność.
  Polskość. Niemieckie samochody, koreańskie telefony, estońskie urządzenia agd, zegarki z chin, itp. id. Tak ... polskość jest w cenie :). Najgorsi są tacy hipokryci jak Polak Katolik.
  Pelikany. Lemingi? O co chodzi? Jakie pelikany, jakie lemingi?
  Niestety, czar księży pryska. Mądrzy jak milczą. Jak się odezwą, to jedyne co wychodzi na światło dzienne to głupota. Tak u księży jak i np u biskupów. Kościół w Polsce ma się ku końcowi. Pycha krocze przed upadkiem.
 • @Do Irena

  Jedyną PATOLOGIĄ w Polsce są Pelikany i Lemingi pozbawione jakiegokolwiek zdrowego rozsądku (nie mówiąc już nic o wyzbyciu się przez nich kręgosłupa moralnego, czy też jakiejkolwiek polskości, bo tą traktują wyłącznie z odrazą na cześć swoich Wodzów Partyjnych takich czy innych), także proszę sobie najpierw uważnie odsłuchać na YouTube "Damian Garlicki na Marszu Polaków", a dopiero później starać się tutaj nieudolnie kogokolwiek urabiać w stylu "Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na Mszę dzwoni".
 • A ja zgadzam się w pełni z komentarzem Polaka Katolika. Brawo za słowa prawdy.
 • Przeczytajcie Państwo z uwagą komentarz "Polak Katolik". To jest właśnie ten nieszczęsny obraz Polaka Katolika. Czy w poniższych komentarzu mamy argumentację? Czy może mamy zachowaną kulturę, dobro? Oj nie. To pisze "Polak Katolik" więc mamy zaciekłość, wulgaryzmy, obrażanie.

  Szanowny Panie Katoliku. Kościół w Polsce GNIJE przez księży i przez taką patologię jaką pan uprawia. To już nie jest wiara w Boga, w dobro i miłość, w nieczynienie drugiemu zła. To jest proszę pana ideologia, patologia i fanatyzm religijny. Od pana nie czuć nic po za JADEM!!!

  To tacy ludzie jak pan UPODLAJĄ ludzi. To co pan napisał jest podłe i głupie.
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] GBS Bank
Reklama [D]
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Spółdzielnia Mieszkaniowa „PIAST” w Barl...
Nieruchomość położona jest w północnej c...
Nieruchomość położona jest w zachodniej ...
Suzuki SX4 1,6D, rok2008. Komplet opon z...
Zapraszamy na rodzinną wyprawę po choink...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy na Rynku Miejskim powinna powstać kurtyna wodna?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G8]
Reklama [G12] - JS-TŁUMACZENIA.PL

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...