Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG

Encyklopedia


Hasło: Muzeum Regionalne


Znaczenie hasła:

Muzeum Regionalne
Ul. Niepodległości 17
74-320 Barlinek
Tel/fax 95 74 61 889
mail: muzeum_barlinek@o2.pl

Twórcą Muzeum Regionalnego jest Czesław Paśnik (1919–1981) – pionier podejmujący trud odbudowy zniszczonego Barlinka. Z zawodu był frezerem, z pasji kolekcjonerem, tropicielem historii regionu i dokumentalistą pierwszych powojennych lat. Dla potomnych pozostawił dużą wiedzę o mieście, regionie i jego mieszkańcach. Zbiory jakie gromadził na użytek własny wzbudzały zainteresowanie Barliniaków i turystów. W 1961 roku na bazie jego prywatnych zbiorów utworzono „Izbę pamiątek” – zaczątek Muzeum Regionalnego w Barlinku.

Dzisiejsze Muzeum Regionalne w Barlinku mieści się w tzw. Domu Gutenberga, w którym niegdyś mieściła się drukarnia przy ul. Niepodległości 17, opatrzonym popiersiem twórcy druku /główne wejście od ul. Paderewskiego/ oraz w Dziedzicach /15 km/ gdzie utworzono jego filię. Wnętrza muzeum posiadają specyficzny przedwojenny barlinecki klimat związany z postacią najwybitniejszego syna Barlinka – dr Emanuela Laskera – wielkiego szachisty żyjącego w latach 1868 – 1941. Unikatowa wystawa dokumentująca życie i przebieg kariery szachowej: kopie aktów urodzin rodziny Laskerów, znaczki pocztowe z całego świata, dokumenty, zdjęcia, komentarze, książki i czasopisma pomagają nam przybliżyć sylwetkę Emanuela Lasera. Dotychczas jest on najdłużej piastującego tytuł Mistrza Świata w szachach /27 lat/. W chwili obecnej muzeum rozpoczęło sukcesywnie powiększać kolekcję szachów z różnych stron świata. Klimatycznego uroku dodaje zaaranżowana barlinecka uliczka z bogatą kolekcją z XIX i XX wieku pocztówek i zdjęć z Barlinka, makietą i dioramą dworca kolejowego /1898 rok - najpiękniejszego w Nowej Marchii/. Wśród pamiątek znajdują się ponadto mapy, starodruki, akty erekcyjne budowli i inne dokumenty. Większość zgromadzonych muzealiów związanych jest z epoką, w której żył Emanuel Lasker.

Jedna z sal ekspozycyjnych poświęcona została restauracji Waldschenke. Restauracja, lub jak kto woli leśna gospoda, została zbudowana w 1913 roku. Była to jedna z największych i najczęściej odwiedzanych restauracji w tamtym czasie w Barlinku. W jej otoczeniu znajdowała się muszla koncertowa, park z ławeczkami i stajnia. Zniszczona została w 1945 roku. To, co udało się jeszcze w tym miejscu wykopać, można oglądać w Muzeum Regionalnym. W muzealnej sali znajduje się m.in. makieta całego budynku, w którym znajdowała się wspominana restauracja, autentyczne kafle z restauracyjnej podłogi, resztki szklanych naczyń. Stare zdjęcia, na których w pełnej krasie prezentuje się restauracja i jej otoczenie.

Ekspozycja etnograficzna to głównie sprzęty gospodarstwa domowego tworzące fragment wnętrza izby z przełomu XIX i XX w. z klepiskiem , strzechą, piecem z kominem i sprzętem używanym w ówczesnej kuchni. Wśród pozostałych ekspozycji etnograficznych na uwagę zasługują kącik pralniczy, warsztat szewski i zakład krawiecki.

Z inicjatywy Muzeum od 1993 roku w Barlinku odbywają się plenery artystyczne. Od kilku lat przekształciły się w plenery ceramiczno – malarskie pod nazwą „Piękno ukryte”.

W 2012 roku Muzeum Regionalne w Barlinku postanowiło rozszerzyć swoją ofertę, ale nie poprzez otwieranie nowych sal czy historyczne wykłady. Będzie inaczej, mamy nadzieję ciekawie. Oferta ta to Muzeum Café. Jest to cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, których pasje, zawody, wspomnienia warto poznać. Spotkania odbywają się przy aromatycznej kawie. Oprócz tego prowadzimy lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem grup wiekowych i dostosowanych do tego zajęć.

Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach – filia Muzeum Regionalnego w Barlinku.

W izbie poświęconej wojskowości znajdują się bezcenne zbiory znaczków poczty obozowej Woldenbergu, zdjęcia, grafika obozowa i liczne eksponaty z czasów II Wojny Światowej. Oflag Woldenberg IIC powstał w Dobiegniewie. Więźniami tego obozu byli obrońcy Polscy z września 1939 roku, jak również oficerowie Armii Krajowej- powstańcy Warszawy (byli tam obrońcy Westerplatte, Helu, Modlina, Warszawy, uczestnicy bitwy nad Bzurą i pod Kockiem). W grudniu 1943 roku liczył 5 964 oficerów, oraz 733 szeregowców wszystkich rodzajów broni. 24 stycznia 1945 roku Niemcy zarządzili ewakuację obozu w kierunku zachodnim w dwóch grupach. Jedna z nich po długim marszu dotarła w okolice Hamburga, natomiast druga - 30 stycznia 1945 roku – została po tragicznej masakrze odbita przez czołgi sowieckie w Dziedzicach. W czasie walki poległo 18 Woldenberczyków, którzy spoczęli w zbiorowej mogile na tutejszym cmentarzu. Wolność odzyskało 3200 jeńców. Mieszkańcy Dziedzic zgromadzili również wiele eksponatów związanych z życiem dawnej wsi. Zobaczyć tu można dawne wyposażenie domów i narzędzia rolnicze. Pozostałe po zlikwidowanej szkole pomoce naukowe zabezpieczono w sali muzealnej szkolnictwa. Odtworzono wiernie dawną klasę lekcyjną z katedrą, ławką uczniowską oraz pomocami naukowymi. Najnowszymi ekspozycjami jest alkowa oraz drewutnia. W 2010 roku w Dziedzicach ukończono projekt, dzięki któremu była możliwość odnowienia miejsca pamięci żołnierzy Woldenberg’a oraz sal muzealnych. Zadaniem w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi” jest projekt Odnowienie Miejsc Pamięci i zakup wyposażenia dla muzeum w Dziedzicach. Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Dziedzic, ale również miasta i gminy Barlinek i turystów. W ramach projektu odnowiono pomnik jeńców obozu Woldenberg znajdującego się na terenie cmentarza w Dziedzicach oraz postawiono w tym miejscu tablicę informacyjną. Wymienionych zostało 37 okien w budynku byłej szkoły podstawowej. Do wyposażenia muzeum zakupiono m.in. oświetlenie, gabloty, manekiny, mundur wojskowy, warsztat tkacki.

Wiadomości powiązane z hasłem:
1.  
2.





Źródło: Muzeum Regionalne
Zdjęcia: ebarlinek.pl



(dodano: 09-10-2016, odsłon: 2170)
R EK L A M A

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Mieszkania do wynajęcia (66m2) przy ul.1...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Wybory Samorządowe 2024. Na kogo oddałabyś/ oddałbyś wój głos?

Zieliński Dariusz
Nawrocki Tomasz
Lewandowska Bernarda
Krzyżanowski Cezary
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...